- 20 %

Kamu Hukuku Açısından Devletin İnterneti Düzenleme Yetkisi Savaş Yayınları 2015

ISBN: 9786054974627
 35  28
Stokta
 • Açıklama
  Kamu Hukuku Açısından Devletin İnterneti Düzenleme Yetkisi Savaş Yayınları 2015
  ÖNSÖZ
  Devletin interneti düzenlemesi birçok eleştiriyi de beraberinde getirmektedir. Özellikle kamu hukuku kapsamında yürürlüğe konulan düzenlemeler, temel hak ve özgürlük ihlali iddialarının ileri sürülmesine neden olabilmektedir. İnternet içeriğine ilişkin devlet tarafından yapılan düzenlemelerin kamu hukuku ekseninde incelenmesini konu alan bu çalışmada, genel olarak devletin internete yaklaşımı tespit edilmeye çalışılmış ve temel hak ve özgürlük alanına ilişkin ortaya çıkan çatışmaların çözümünde, düzenleme konusunda hassas bir dengenin gözetilmesi gerekliliği ortaya konulmuştur.
  İnternetin kamu hukuku açısından düzenlenmesi ve devletin bu alanda temel hak ve özgürlüklere yaklaşımının gösterilmesi şeklinde spesifik bir bakış açısıyla ele alınmış olsa da, devletin düzenleme öngördüğü alanların geniş olması nedeniyle bu çalışmada birçok kamu hukuku konusunun ele alınması gerekmiştir. Bilişim suçlarından kişisel verilerin korunmasına, ulusal siber güvenliğin sağlanmasından önleme amaçlı internet iletişiminin denetlenmesine kadar geniş bir yelpazede spesifik bir amaç ortaya koymak zaman zaman çalışmanın kapsamını netleştirmek açısından sıkıntılı olabilmiştir. Ancak, ldquo;kamu hukuku açısından devletin interneti düzenleme yetkisirdquo; gibi spesifik bir bakış açısıyla bu konulara yaklaşıldığından çalışmanın kapsamı zamanla yerine oturmuştur.
  Bu çalışmanın hazırlanmasında;
  Danışmanım olarak çalışmam boyunca bana rehberlik eden ve ışık tutan değerli Hocam Prof. Dr. Murat SEZGİNERrsquo;e
  Juri üyesi olarak değerli katkılarıyla çalışmanın verim kazanmasını sağlayan saygıdeğer hocalarım Prof. Dr. Anıl ÇEÇENrsquo;e, Prof. Dr. Hasan TUNÇrsquo;a, Prof. Dr. Bahtiyar AKYILMAZrsquo;a ve Prof. Dr. Cumhur ŞAHİNrsquo;e,
  Öneri ve düzeltmeleriyle çalışmayı şekillendiren sevgili meslektaşım Başbakanlık Uzmanı Gürsel KARAKERİMOĞLUrsquo;na ve
  Çalışmanın kitap haline dönüşmesinde emeği büyük olan Savaş
  Yayınevirsquo;ne, en içten duygularla teşekkürlerimi sunarım.
  ÖZET
  Devletin interneti düzenlemesi birçok eleştiriyi de beraberinde getirmektedir. Özellikle kamu hukuku kapsamında yürürlüğe konulan düzenlemeler, temel hak ve özgürlük ihlali iddialarının ileri sürülmesine neden olabilmektedir. Bu çerçevede, internet içeriğine ilişkin devlet tarafından yapılan düzenlemelerin kamu hukuku ekseninde incelenmesini konu alan bu çalışmada, genel olarak devletin internete yaklaşımı tespit edilmeye çalışılmış ve temel hak ve özgürlük alanına ilişkin ortaya çıkan çatışmaların çözümünde, düzenleme konusunda hassas bir dengenin gözetilmesi gerekliliği ortaya konulmuştur. Bu gereklilik ortaya konulurken, internet ve devlet denildiğinde ilk akla gelenin sansür mü olması gerektiği, internetin devlet tarafından hiç müdahale edilmemesi gereken bir alan mı olduğu, yoksa devletin bu konuda bir düzenleme hakkının mı bulunduğu, interneti kimin yönettiği, internetin ortaya çıkardığı hukuksal sorunların çözümünde devletin nerede olduğu, devletlerin interneti düzenleme konusundaki uluslararası girişimlerinin ne anlam ifade ettiğine yönelik değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca, bilişim suçlarıyla mücadele, internet ortamında kişisel verilerin korunması, önleme amaçlı internet iletişiminin denetlenmesi, ulusal siber güvenliğin sağlanması, erişimin engellenmesi, filtreleme, içeriğin yayından çıkarılması, internet servis sağlayıcıların cezai ve idari sorumlulukları, alan adlarının yönetimi gibi konuların devlet ve internet ilişkisinde nerede yer aldığı, ülkemizde internetin düzenlenmesi konusunda yürürlüğe konulan kanunların sansür içerikli kanunlar mı olduğu ve bu kanunların getirmiş olduğu düzenlemelerin demokrasi ve insan hakları bağlamında ne anlam ifade ettiğine yönelik konular üzerinde de durulmuştur. Bu ve benzeri sorulara cevap bulmayı amaçlayan bu çalışmada kamu hukuku açısından bir bakış açısı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
  Anahtar Sözcükler
  1. İnternetin düzenlenmesi.
  2. Kamu hukuku ve internet.
  3. Erişimin engellenmesi.
  4. İfade özgürlüğü ve internet.
  5. İnternet sansürü.
 • Detaylar
 • Yorumlar (0)
  Bu kitabı değerlendiren ilk kişi olun. Yorumlarınızı ve değerlendirmenizi paylaşın, böylece diğer ziyaretçilerimize bu kitabın kendileri için doğru bir kitap olup olmadığını seçmelerine yardımcı olun.
  Bir değerlendirme yazın
  Yorumunuz
  Puanınız
  Ad
  E-posta