- 5 %

Türk Anayasa Hukuku Savaş Yayınları

ISBN: 9786059293372
 40  38
Stokta
 • Açıklama
  Türk Anayasa Hukuku Savaş Yayınları
  ÖNSÖZ
  Anayasa Hukukunun Genel İlkeleri`ni ve Türk Anayasa Hukukunun Gelişimi`ni ayrı kitaplar halinde 25 yıl önce yazdım. 1982 Anayasası`na gönlüm ısınmadığından, kapsamlı bir Türk Anayasa Hukuku yazmak için 1982 Anayasası`nın yürürlükten kalkmasını çeyrek asır bekledim. Bu süre içerisinde, demokratik ve özgürlükçü yeni bir anayasanın yürürlüğe konması için yapılan çalışmaların içinde yoğun olarak yer aldım.
  Siviller tarafından yeni bir anayasa hazırlanır umuduyla, İşçi sendikaları, işveren kuruluşları ve üniversiteler için anayasa teklifleri hazırladım. Bu dönemde, özellikle Avrupa Birliği kriterlerine uyum sağlamak için 1982 Anayasası sürekli değiştirildi. Değisiklik paketlerinde, Türkiye`nin demokratik kazanımlarını tehdit eden hükümlerin
  çoğu kaldırıldı.
  2012`de Meclis`te grubu bulunan partilerin eşit katılımıyla oluşan Anayasa Uzlaşma Komisyonu`nun, her ne şekilde olursa olsun bir anayasa metni üzerinde uzlaşmasını gönülden diledim. Fakat Komisyon`un bir yıl süren çalışması başarısızlıkla sonuçlanınca, sivillerin yakın gelecekte yeni bir anayasa yapacağına olan umudumu yitirdim.
  1982 Anayasası`nın değişmesini beklemeye devam etsem bu kitap yazılmayacaktı. Mecelle`nin&tt2;kelamın imali ihmalinden evladır&tt2; hükmüne sığınarak, 1982 Anayasası`na rağmen Türk Anayasa Hukuku`nu yazmaya karar verdim.
  Altı bölümden olusan Türk Anayasa Hukuku`nun birinci bölümünde, Senedi İttifak`tan başlayarak 12 Eylül Darbesine kadar olan dönemdeki anayasa hareketleri siyasi arka planı ile ele alınarak özetlendi. Diğer beş bölümde ise, 1982 Anayasası`nın yazılım planına bağlı kalınarak, &tt2;Devlet`in nitelikleri&tt2;, &tt2;temel hak ve hürriyetler&tt2;, &tt2;yasama&tt2;,
  &tt2;yürütme&tt2; ve &tt2;yargı&tt2; organları daha geniş olarak açıklandı.
  Öğrencilerin ders kitabı ihtiyacını karşılayacak ve anayasa konularına ilgi duyan genel okura yararlı olacak boyutlarda, özlü ve kolay anlaşılır bir metin ortaya konmaya çalışıldı. Her bölümün sonuna özel kaynakça, kitabın sonuna genel kaynakça kondu. Ayrıca yabancı dille öğrenim görenlere kolaylık sağlaması amacıyla, Türkçe – İngilizce Anayasa Terimleri Sözlüğü eklendi.
 • Detaylar
 • Yorumlar (0)
  Bu kitabı değerlendiren ilk kişi olun. Yorumlarınızı ve değerlendirmenizi paylaşın, böylece diğer ziyaretçilerimize bu kitabın kendileri için doğru bir kitap olup olmadığını seçmelerine yardımcı olun.
  Bir değerlendirme yazın
  Yorumunuz
  Puanınız
  Ad
  E-posta