Savaş Yayınevi Maliyet Yönetim Sistemleri

Savaş Yayınevi
(0 Yorum)
70,00 TL
66,50 TL
%5
ISBN 9789756331736
YAZAR Nusret Yazıcı
SAYFA SAYISI 223
EBAT 16x23
Ürün Özellikleri
Maliyet Yönetim Sistemleri - Nusret Yazıcı


ÖNSÖZ

Günümüzde yasanan yogun rekabet, beraberinde mamul yasam sürelerinin kisalmasina, mamul fiyatlarinin düsmesine ve sürekli degisik-likler yaparak yeni mamuller üretme zorunlulugunun ortaya çikmasina neden olmustur. Bu durum isletmeleri üretimde ileri teknolojiyi kullan-maya ve esnek olmaya zorlamistir.
Geleneksel maliyet muhasebesinin, otomasyon ve bilgisayarin kullanimi ile birlikte hatali maliyet bilgileri üretmeye baslamasi hatali yönetim kararlarina yol açmaktadir. Bundan dolayi, yeni üretim ortamla-rinda basarili olmak isteyen isletmelerin, maliyet sistemlerini yöneticile-rinin gereksinim duyduklari verileri saglayacak sekilde yeniden düzenle-meleri gerekmektedir. Bu dogrultuda çesitli maliyet yönetim yaklasimlari gelistirilmistir. Maliyet yönetim sistemlerinin olusumunda, her biri ayri bir yenilik olarak ortaya çikan bu yaklasimlar, hem maliyet yönetimi sis-temlerinin amaç ve ilkelerini yansitmakta hem de küresel rekabet orta-minda daha saglikli karar almayi kolaylastirmaktadirlar.
Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Muhasebe-Finansman Doktora Programi kapsaminda hazirlamis oldugum ve tez danismanim Prof. Dr. M. Suphi ORHAN ve degerli jüri üyeleri Prof. Dr. Resat KARCIOGLU, Doç. Dr. Mustafa UÇAR, Doç. Dr. Turan ÖNDES ve Doç. Dr. Hüseyin ÖZER tarafindan 18.10.2007 tarihinde basarili bulunan “Maliyet Yönetim Sistemlerinin Türk Hazir Giyim Sektörünün Rekabet Gücüne Etkisinin Incelenmesi” baslikli doktora tezime dayanan bu ça-lismada, yeni maliyet yönetim sistemleri ve bu çerçevede önerilen yeni yaklasimlar incelenerek Türk hazir giyim isletmeleri açisindan uygulama imkânlari 386 isletmede yapilan anket çalismasiyla arastirilmistir. So-nuçlar, istatistiksel yöntemlerle degerlendirilmis, isletme ve arastirmaci-lara yönlendirici bilgiler sunulmustur.

Dr. Nusret YAZICI
Artin, Subat 2008
Ödeme Seçenekleri
Yorumlar
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.