Savaş Yayınları Sağlık Hukuku

Savaş Yayınevi
(0 Yorum)
300,00 TL
285,00 TL
%5
ISBN 9786057963802
YAZAR Ünal Er
SAYFA SAYISI 684
EBAT 16x24
Ürün Özellikleri
Sağlık Hukuku
Ünal Er

Hacettepe ve Lefke Avrupa Üniversiteleri
Eski Öğretim Görevlisi


İçindekiler

I. Bölüm
Genel Bilgiler
 
II. Bölüm
Tedavi Sözleşmesi (Hasta Ve Hekim Arasındaki Hukuki İlişkiler)
 
III. Bölüm
Tedavi Sözleşmesinden Doğan Borçlar
 
IV. Bölüm
Tıbbi Müdahale Çeşitleri
 
V. Bölüm
Sağlıkla İlgili Bazı Temel Yasalar
 
VI. Bölüm
Sağlık Teşkilatı (Sağlık Sistemiyle İlgili Kurum Ve Kuruluşlar)
 
VII. Bölüm
Türkiye’de Sağlık Hakları
 
VIII. Bölüm
İş Sağlığı Ve Güvenliği
 
IX. Bölüm
Tıp Etiği
 
X. Bölüm
Hasta Hakları
 
XI. Bölüm
Bilirkişilik Ve Adli Tıp
 
XII. Bölüm
Sağlık Personelinin Sorumluluğu
 
Ekler
Aydınlatılmış Onam Formu
Kavram Dizini
Sözlük
Kaynakça

İKİNCİ BASKIYA ÖNSÖZ
 
     Yıllarca önce tükenen kitabın ikinci bakısı, çeşitli yollarla gelen ısrarlı öneriler üzerine güncellenerek hem öğrencilerin, hem de bu konuyla ilgili kişilerin kullanımına sunulmasının uygun olacağı düşüncesiyle hazırlanmıştır.
     Birinci baskının yayımlandığı dönemden bugüne Türkiye’de genel sağlık sigortası ve sosyal güvenlik sisteminde, devletin hukuksal yapısında ve örgütlenme biçiminde, sağlık ocağı - aile hekimliği düzeninde, iş sağlığı ve güvenliğinde, bilirkişilik kurumunda, bütün bu konulara ilişkin yaklaşım ve uygulamalarda, kısacası pek çok alanda önemli ve köklü değişimler yaşandı.
     Kitabın ikinci baskısında; öncelikle sözü konusu yeni hukuksal ve kurumsal yapılanma ortaya konulmaya çalışılmış, 2018 yılı Haziran ayı sonuna kadar yapılan bütün mevzuat değişiklikleri göz önüne alınarak bazı bölümlerin tamamı, bazılarının da önemli bir kısmı yeniden yazılmak suretiyle kitap bütünüyle yenilenmiş ve güncellenmiştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine uyum kapsamında Temmuz ve Ağustos aylarında yürürlüğe konulan Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ve Kanun Hükmünde Kararnamelere ek olarak, Aralık ayında yürürlüğe giren 7151 Sayılı Yasa ile sağlık mevzuatımızda gerçekleştirilen değişiklikler de dikkate alınmış ve gerekli düzenlemeler yapılmıştır.
     Kitabın hacmini daraltmak amacıyla birinci baskıdaki “mevzuat” bölümüne bu defa yer verilmemiş, okuyanlara kolaylık sağlamak açısından ise “kavram dizini” eklenmiştir.
     Kitabın ilk baskısında da belirtildiği gibi bu çalışmada en büyük pay, yararlanılan kaynakların yazarları ve yargı kararlarını oluşturan yargı mensupları ile yenileme süresince bu konuda görüş ve düşüncelerini benimle paylaşan dostlarıma ve özellikle sevgili İlham Küsmenoğlu, Gülay Dallı ile Muammer Tuna’ya aittir; hepsine en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Kitabın ortaya çıkmasındaki katkıları dolayısıyla Savaş Kitap ve Yayınevi yönetimine ve çalışanlarına da yürekten teşekkür ediyorum.
Ocak, 2019
Çayyolu, Ankara.
Ödeme Seçenekleri
Yorumlar
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.