WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

​Savaş Yayınları Uzlaştırmacı Sınavına Hazırlık Kitabı

Ürün Kodu : 9789757197645
Sayfa Sayısı : 264
Ebat : 16x24
150,00 TL
142,50 TL
%5 İndirim
Daha Fazla Savaş Yayınevi
Daha Fazla Hukuk Ders
04.12.2023 tarihine kadar kargoda
Savaş Yayınları Uzlaştırmacı Sınavına Hazırlık Kitabı

YAZAR: Timuçin Köprülü

SAYFA SAYISI: 264
EBAT: 16×24

İçindekiler

Genel Olarak Ceza Muhakemesinin İşleyişi
Onarıcı Adalet Kurumu Olarak Uzlaştırma Ve Uzlaştırma  Sürecinin Genel İşleyişi

Bölüm I
Onarıcı Adalet Kavramı Ve Uygulamaları

Bölüm II
Türk Hukukunda Uzlaştırma

Bölüm III
Uzlaştırmacı Olmanın Şartları Ve Uzlaştırmacının Uyması Gereken Etik İlkeler

Testler
Test Sorularının Cevapları
Uzlaştırma Yönetmeliği’nde Süreler
Sözlük
Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliği
2020 Yılı Uzlaştırmacı Asgari Ücret Tarifesi
Ceza Muhakemesi Kanununda Uzlaştırmayla İlgili Hükümler
Türk Ceza Kanununda Uzlaştırmayla Bağlantılı Hükümler
Mevzuatta Uzlaşmaya İlişkin Diğer Hükümler
Uzlaştırma Kapsamına Giren Suç Listesi

ÖNSÖZ

5 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanan Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliği ile Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 253 vd maddelerinde yer alan bir onarıcı adalet kurumu olan uzlaşma yeni bir evreye taşınmış oldu.  Bu Yönetmelik ile uzlaştırmacıların nitelikleri, eğitimi, sınavı, görev ve sorumlulukları, denetimi, eğitim verecek kişi, kurum ve kuruluşların nitelikleri ve denetimleri ile uzlaştırmacı sicili, uzlaştırmacılar ve eğitim kurumlarının listelerinin düzenlenmesi, Cumhuriyet başsavcılığı bünyesinde kurulan uzlaştırma bürolarının çalışma usul ve esasları, uzlaştırma teklifi ile müzakere usulü, uzlaştırma anlaşması ve raporda yer alacak konular ile uygulamaya dair diğer hususlara ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Yönetmelik uyarınca eğitim verecek kurumlar belirlendikten sonra 2017’de ilk uzlaştırmacı eğitimleri başladı. Görev aldığım eğitimlerde yüzlerce uzlaştırmacı adayına eğitim verdim. İkinci dönem uzlaştırmacı eğitimlerinde de görevim devam etti. Bu eğitimler sırasında kurumun varlık nedeninden uygulanmasına ve karşılaşılan sorunlara ilişkin öğrencilerimle verimli teorik tartışmalar yaşadık; uygulama eğitimlerinde de hem çok şey öğrendik hem de çok eğlendik. Buradan hepsine selam ve sevgilerimi gönderiyorum.

Eğitimler sırasında hazırladığım kısa notları ve soruları bir kitap haline getirme düşüncem vardı. Savaş Yayınevi’nden böyle bir teklif geldiğinde de kabul ederek çalışmalara başladım. Öncelikle hukukçu olmayan uzlaştırmacı adayları için ceza muhakemesi sürecinin nasıl işlediğine dair kısa bir bilgi notunun gerekli olduğunu düşünerek kitabın başında yer almasını uygun gördüm. Daha sonra eğitimlerde kullandığım konu özetlerini kitaba ekledim. Sınav kapsamında yer alan konulardan 400 tane özgün test sorusuyla birlikte kitabın sonunda uzlaştırma müessesi ile bağlantılı ufak bir de sözlük ve uzlaştırmaya tabi suçların listesi eklenmiştir. Bahsi geçen test soruları Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan ve konuyla ilgili çalışan değerli meslektaşlarım tarafından hazırlanan “Ceza Muhakemesi Hukukunda Uzlaştırma Eğitim Kitabı” ve ilgili mevzuat esas alınarak hazırlanmıştır.

Kitabın yayınlanması için beni cesaretlendiren Savaş Yayınevi sahibi Barış Gezerkaya’ya ve kısa bir sürede dizgiyi tamamlayan Ümmühan Eroğlu’na teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Faydalı olması dileğiyle.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.