Doğru tercihler
yüzünüzü güldürür

Türk Tarihi ve Kültürü

Yazar: Zihni Merey   
ISBN/Barkod: 9789944177719
Ebat: 16x23
Sayfa Bilgisi: 327
Ortalama 1 iş günü içerisinde kargoya verilir.
Sürat Kargo ile 75 ve üzeri siparişlerde kargonuz bizden.
Kapıda ödeme siparişlerde sipariş tutarı gözetilmeksizin 5 kapıda ödeme ek hizmet bedeli ilave edilir.
14,50
10,15
KDV Dahil
% 30
Adet:
Telefon Kodu: 6853-9789944177719
Favorilere Ekle
Arkadaşlarına Öner
Sayfayı Yazdır
İçindekiler
1. Bölüm - Türk Adı, Türklerin Anayurdu ve Göçler
2. Bölüm - İslamiyetten Önceki Türk Devletleri
3. Bölüm - İslamiyetten Önce KurulanTürk Devletlerinde Kültür ve Medeniyet
4. Bölüm - İlk Müslüman Türk Devletleri
5. Bölüm - Anadolu`da Kurulan İlk Türk Devletleri
6. Bölüm - İlk Müslüman Türk Devletlerinde Kültür ve Medeniyet
7. Bölüm - Osmanlı Devleti
8. Bölüm - Osmanlı Kültür ve Medeniyeti
9. Bölüm - Osmanlı Devleti`nin Son Dönemide Devleti Kurtarmaya Yönelik Fikir ve Hareketleri
10. Bölüm - 1. Dünya Savaşı Öncesinde Siyasi ve Askeri Gelişmeler
11. Bölüm - 1. Dünya Savaşı ve Osmanlı Devleti`nin Yıkılışı
12. Bölüm - Mondros Ateşkesi - İşgaller ve Cemiyetler
13. Bölüm - Kurtuluş Savaşı Örgütlenme Dönemi
14. Bölüm - Kurtuluş Savaşı Cepheler Dönemi
15. Bölüm - Türk İnkılap Hareketleri
16. Bölüm - Türk İnkılabının Dayandığı Temeller ve Atatürkçülük
17. Bölüm - Atatürk Döneminde Dış Politika
Önsöz
Tarih ulusların şuurunu derinden etkileyen aktif hafıza konumunda olan bir olgudur. Bu nedenle milletlerin hafızasında derin izler bırakan zaferler, mağlubiyetler, işgaller, katliamlar, doğal afetler gibi olaylar ile hedefler ve idealler topluma yön vermektedir. Bu hedefler ve ideaların nesilden nesile aktarılması suretiyle milletlerin duyarlılığının temin yoluna gidilmiştir. Nesiller arası bağ ve ülkü birliği, ancak tarih eğitimi yolu ile mümkün olabilmektedir. Bu sebeple tarih eğitimi diğer sosyal bilim dallarından daha faal ve etkin bir konuma gelmiştir.
 
Bugünü anlayabilmek, ancak geçmişi iyi ve doğru olarak bilmek ve değerlendirmekle mümkün olabilir. Yaşanan iki dünya savaşı ve halen devam eden savaşalar, iktisadi buhranlar ve sosyo - ekonomik problemler, bunlara yol açan tarihi ve kültürel gelişmeleri anlamaya olan ihtiyacımızı her zamankinden daha fazla hissettirmektedir. Milletleri tehdit eden problemlere çare aramak, siyasi gelişmeleri anlayabilmek ve bunların doğuracağı neticeler hakkında tahminlerde bulunabilmek ancak, milletlerin tarihi ve kültürel gelişimlerini ve bunların temelinde yatan faktörlerini tanımakla mümkün olabilir.
 
Tarihin en eski milletlerinden olan Türkler, yeryüzünde kurulan medeniyetler arasında onurlu bir geçmişe ve zengin bir kültüre sahiptir. Türkler binlerce yıllık tarihleri boyunca dünyanın değişik bölgelerinde sayısız devletler kurmuş, gelişmiş bir kültür meydana getirmişlerdir. Türkler, dünyanın siyasi tarihine yön vererek, birçok uygarlığın oluşumunda etkin rol oynamışlardır. Bugünkü bağımsız Türk devletleri, böyle-sine onurlu bir geçmişe ve zengin bir kültürel tarih mirası üzerinde yükselmektedirler.
 
Türk Tarihi ve Kültürü adını taşıyan kitabı hazırlanırken, YÖK tarafından (Türk Tarihi ve Kültürü dersinin Yüksek Öğretim Kurumu’ndaki kur tanımına uygun olarak) Eğitim Fakültelerinin Sınıf Öğretmenliği ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği için hazırlanan çerçeve program, öncelikli olarak dikkate alınmıştır. Ancak YÖK’ün Türk Tarihi ve Kültürü dersi kur tanımında yer almayıp, öğrencilere karşılaştırma imkânı sunmak açısından Cumhuriyet Tarihine de yer verilmiştir.
 
Bu kitabı hazırlanırken bibliyografyada ismini verdiğim birçok değerli akademisyen hocamızın eserlerinden istifade edilerek konuların genel sentezi yapılmıştır. Kitapta yer alan konularının seçilmesi bibliyografyanın (kaynaklarının) belirlenmesi, değişik kaynakları tarayarak notların düzenlenmesi, konuların yazım aşamaları ve kitapla ile ilgili diğer teferruatın hazırlanışını, yayınevindeki dizgiden matbaadaki baskıya kadar adım adım ele alan bu çalışma, aslında sadece Eğitimi Fakültelerinde okutulmak için değil, Türk tarihi ve kültürünü öğrenmek isteyen herkes için hazırlanmıştır.
 
YÖK’ün çerçeve programından ve haftalık ders saatlerinden hareketle, konular öğrencilerin seviyelerine uygun özetlenerek sistematik bir şekilde verilmiştir. Bu nedenle eserin elden geldiğince öğretici olmasına ve konuların anlaşılır bir dille ifade edilmesine çalışılmıştır.
 
Bu kitabı hazırlanması sırasında birçok kişinin bire bir desteğini gördüm. Bu nedenle çalışmada emeği geçen, bana fikri, fiili ve manevi yardımlarını esirgemeyen tüm meslektaşlarıma; kitabın baskısı ve dizgisi ilgili işlemlerde yardımını esirgemeyen Yargı Yayınevi sahibi Yılmaz Ulaş KAVAS’a, Ayşe ÜSTÜNDAL’a; tüm Yargı Yayınevi çalışlarına ve özellikle bütün çalışmalarım boyunca manevi desteği ile beni motive eden eşime ve oğluma teşekkürlerimi sunarım.
Zihni MEREY
zihnimerey@yahoo.com
 
 

Taksit Sayısı
Taksit Tutarı
1
10,15
2
5,08
3
3,38
4
2,54
Taksit Sayısı
Taksit Tutarı
1
10,15
2
5,08
3
3,38
4
2,54
Taksit Sayısı
Taksit Tutarı
1
10,15
2
5,08
3
3,38
4
2,54


Bu ürünü oylamak için lütfen seçiminizi yapın.
Yorumunuzu Ekleyin !
Ad Soyad
Eposta
Yorumunuz

Bu Kategoride En Çok Satan Kitaplar
Son İncelediğiniz Ürünler
Yargı Yayınevinde Sunulan Sınavlara Hazırlık Kitapları
    
Bu web sitesinde yer alan bütün görsel ve yazılı materyallerin telif hakları Yargı Yayınevi'ne aittir.
Her hakkı saklıdır. 2016 © | Yargiyayinevi.com Yargı Grup iştirakidir.
Yargı Basın Yayın Dağıtım
Ostim Mah. Turan Çiğdem Cad. No:36/3 OSTİM / ANKARA
+90 312 386 13 21 +90 312 386 13 88 www.yargiyayinevi.com bilgi@yargiyayinevi.com
web.tasarim.namikerdemkaya.com