WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Basında Türkçe Yargı Yayınları

Ürün Kodu : 9786053524199
42,00 TL
37,80 TL
%10 İndirim
10.04.2024 tarihine kadar kargoda
Basında Türkçe Okuma, Dinleme Konuşma, Yazma Söz Varlığı ve Türkçenin Diğer Meseleleri.
İçindekiler
1. Bölüm - Basında Okuma Becerisi İle İlgili Yazılar.
2. Bölüm - Basında Dinleme Becerisi İle İlgili Yazılar.
3. Bölüm - Basında Konuşma Becerisi İle İlgili Yazılar.
4. Bölüm - Basında Yazma Becerisi İle İlgili Yazılar.
5. Bölüm - Basında Söz Varlığı İle İlgili Yazılar.
6. Bölüm - Basında Türkçenin Diğer Meseleleri İle İlgili Yazılar.
Önsöz
Her millet kültürünü yeni nesillere aktarmak, onlara hayatta lazım olacak bilgi, beceri ve alışkanlıkları kazandırmak, kişinin benliğini ve kimlik duygusunu kazanmasını sağlamak için anadil eğitimine büyük önem vermekte, bu doğrultuda günlük hayattaki birçok materyali okuma, konuşma, dinleme ve yazma becerileri ile dil bilgisini geliştirmek ve dilin çeşitli sorunlarını çözmek için kullanmaktadır. Bu doğrultuda yapılan inceleme sonucunda dil becerilerinin geliştirilmesinde ve Türkçenin sorunlarının çözülmesinde faydalı olabilecek, akademik çalışmalara yeni ufuklar açabilecek, Türkçe sevdalılarının ilgisini çekebilecek, anneler ve babalar gibi değişik kitleleri dil becerileri konusunda yönlendirecek, dil ile ilgili çeşitli tartışmalara yeni ufuklar getirebilecek birçok yazının ulusal gazeteler yoluyla okuyucuya ulaştırıldığı görülmüş ve bu yazıların bir araya getirilerek Türkçe Eğitiminde (Yazılı Anlatım, Diksiyon, Türkçe/Tiirk Dili ve Edebiyatı Öğretimi vb. derslerde) kullanılabileceği düşünülmüştür.
Eserin oluşturulma aşamasında değişik tarihlerde yayınlanan gazete satış raporları dikkate alınarak beş ulusal gazetenin (Hürriyet, Zaman, Posta, Sabah ve Habertürk Gazetesi) 2006-2010 yıllarını kapsayan beş yıllık yazıları web adresleri kullanılarak taranmış ve bu adreslerdeki Türkçe Eğitimi ile ilgili haberlerin bir kısmı kitaba alınmıştır. Bu aşamada kitaba alınması hususunda tereddüt yaşanan bazı yazılar Türkçe Eğitimi ile Türk Dili ve Edebiyatı alanlarında çalışan akademisyenlere okutulmuş ve bu yazıların bir kısmı elenmiş, çok az da olsa yazıların bir kısmının da bazı bölümlerinin Türkçe Eğitimi kapsamında değerlendirilemeyeceği sonucuna ulaşılarak bu yazıların ilgili bölümlerinin çıkarılmasına ve çıkarılan bölümlerin üç nokta bırakılarak kitaba alınmasına karar verilmiştir. Bazı yazılar ise çeşitli yönleri ile Türkçe Eğitimi ile ilgili görülmediği halde içlerindeki mesajların bütüncül bir bakış açısıyla ele alınması gerektiği düşünülerek olduğu gibi kitaba alınmıştır.
Şüphesiz benliğimizin ifadesi olan `Türkçe`miz ile alakalı olan bütün yazılar büyük bir kıymete haizdir. Fakat gerek tekrarlardan kurtulmak gerekse Türkçe çalışmalarına yeni bir soluk getirmek için bazı yazıların ve bazı gazetelerin elenmesi kaçınılmaz bir sonuç olarak görülmüştür. Seçilen gazete yazılan kitapta 'Okuma, Konuşma, Yazma, Dinleme, Söz Varlığı ve Türkçenin Diğer Meseleleri' olmak üzere altı ayrı başlıkta sınıflandırılmıştır.
Sınıflandırma işlemi yapılırken yazıların bir kısmının iki ayrı başlıkta değerlendirilebileceği (örneğin hem 'Okuma' hem de 'Türkçenin Diğer Meseleleri' bölümlerine alınabilecek yazıların olduğu) sonucuna ulaşılmış, bu özellikteki yazılar tekrar incelenerek ağırlıklı olarak ilgili yazıların hangi içeriğe sahip olduğuna ve hangi bölüme alınması gerektiğine karar verilmiştir. Yazılar seçilirken, mümkün oldukça, aynı içeriğe sahip yazılardan biri seçilmiştir. Fakat ihtiva ettikleri farklı ve önemli olduğu düşünülen bazı mesajlardan dolayı aynı mutevaya sahip bazı farklı yazıların her ikisi de kitaba alınmıştır. Seçilen gazete yazılarının ilköğretimden başlayıp üniversite aşamasına, üniversite aşamasından sonrasına kadar değişik yaş gruplarını alakadar eden içerikte olması gerektiği düşünülmüş ve kitaptaki yazılar seçilirken bu hususa dikkat edilmiştir.
Eserin hazırlanma aşamasında her türlü desteği veren Dr. Salih Orhan ve çalışma kapsamındaki gazetelerden izin alma aşamasında yardımlarını esirgemeyen İhsan Kani Atmaca, Serdar Devrim, Ali Odabaşı, Ahmet Yüksel, Fikret Ercan, Metin Sever, Mehmet Çoşkun Deniz, Anıl Arslanoğlu Beyefendiler ile Çağlar Köktürk ve Özge Demirel Hanımefendilere teşekkürü bir borç bilirim.
Eserin Türkçe Eğitimi çalışmalarında yeni ufuklar açması ve Türkçe denizine bir damlacık da olsa katkıda bulunması ümidiyle...
Yrd. Doç. Dr. Akif Arslan
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.