WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Bilge Kültür Sanat Bilge Kağan'ın Vasiyeti

Ürün Kodu : 9786059521673
Sayfa Sayısı : 96
Ebat : 13x19
60,00 TL
54,00 TL
%10 İndirim
Daha Fazla İnsan ve Toplum

Bilge Kültür Sanat Bilge Kağan'ın Vasiyeti

Bilge Kagan Türk tarihinin en önemli kisilerinden biridir. Tahtta kaldigi yillarda iç ve dis düsmanlarla kusatilmis devletini vezir Bilge Tonyukuk ve kardesi Kül Tegin ile birlikte çetin mücadelelere girerek kurtarmisti. Aslinda onun devleti için çalismasi babasi ölüp amcasi Kapgan kaganlik makamina oturdugunda sadlik gibi önemli göreve getirildiginde baslamisti. Amcasi Kapgan'in ölümü üzerine haksiz yere tahta geçen Inel'i Kül Tegin bir ihtilal ile ortadan kaldirmis, agabeyi Bilge'yi kagan yapmisti.

731 yilinda Kül Tegin'i kaybeden Bilge, derin üzüntülere gark olmustu. Bir yil sonra çektigi tarifsiz acilari ifade etmek, milletine, özellikle gelecek nesillere ders vermek amaciyla bir bark yaptirdi. Barkin duvarlarina kardesi Kül Tegin'in mücadele sahneleri resmedildiginde gözleri dolarak seyretti. Sonra Türk kültürünün en önemli hazinelerinden sayilan Kül Tegin yazitini diktirdi.

Bengü taslara Gök Türk Devletinin kurulusunu, zayiflamasini, yikilisini ve yeniden bagimsizligini kazanisini kazitarak yazdirdi. Sonra gelecekte ayni zorluklara düsmemek için neler yapilmasi gerektigini anlatti.
Bütün bunlari milletine, ama özellikle gelecek nesiller ders alsin diye vasiyet niteliginde taslara kazittirmak suretiyle yazdirdi.
Bu kitapta Bilge Kagan'in vasiyet niteligindeki sözleri degerlendirilmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.