WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

DB Yayıncılık Devlet Maliyesi

Ürün Kodu : 9786057014528
Sayfa Sayısı : 570
Ebat : 16x24
88,00 TL
70,40 TL
%20 İndirim
Daha Fazla DB Yayıncılık
Daha Fazla Maliye
03.03.2024 tarihine kadar kargoda
​DB Yayıncılık Devlet Maliyesi
 
Devletin ortaya çıkma amacı, birlikten doğan ihtiyaçların giderilmesi iken, çağdaş devletin amacı kamu hizmetlerini en uygun, en verimli ve insan onuruna yakışır bir şekilde yerine getirmektir. Söz konusu kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde ise maliye bilimi önemli bir araçtır.
 
Devlet, kamusal ve toplumsal ihtiyaçları karşılamak için gelir elde eden ve elde ettiği gelirlerle yurttaşlara hizmet sunan bir örgüttür ve maliyecilerin hep dedikleri gibi; nerede toplum varsa, orada mutlaka maliye vardır. İşte bu nedenle, yalnızca kamu ekonomisi, kamu maliyesi, maliye politikası ya da Türk vergi sistemini ele almakla kalmayıp, maliyenin fakültede okutulan bütün alanlarını kapsayan bu eserin adı "Devlet Maliyesi” olarak belirlenmiştir.
 
Devlet maliyesi, temel olarak devletin gelir ve giderlerini inceleyen bir bilim dal› olmakla beraber, devlet faaliyetlerini hukuki, mali, ekonomik ve sosyal açılardan da değerlendiren ve bu bağlamda, devlet faaliyetlerinin sınırını da ortaya koyan bir bilim dalıdır. Devlet maliyesi sadece kurumsal anlamda, devletin mali faaliyetlerini tanımlamakla kalmaz, aynı zamanda ekonomik ve sosyal açıdan devlet faaliyetlerinin etkisini değerlendirir. Maliye, ülkenin ekonomik, sosyal ve siyasi politikalarına yön veren önemli bir bilim dalıdır.
 
Tüm bu düşünceler ışığında, devlet maliyesi kitabı, devlet harcama ve gelirlerini teorik ve yasal çerçevede incelerken, devlet gelirlerinin ve harcamalarının yarattığı etkileri de çalışma kapsamına almıştır. Bu kitap, maliye bölümü öğrencilerine ve maliye bilimi ile ilgilenen kişilere önemli katkı sağlayacağı düşüncesiyle, takdirinize sunulmuştur.
 
Hem maliye eğitimine yeni başlayan bir öğrenciye maliyeyi sevdirecek ve öğretecek kadar akıcı ve yalın bir dile, hem akademisyenlere katkı sağlayacak kapsamlı bir anlatıma sahip olan bu eser, kariyer meslek sınavlarına hazırlanan adayları da gözetmiştir; bölüm sonu konu kavrama testleri bu amaçla 3. baskıda kitaba eklenmiştir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.