WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Derin Düşünce Pegasus Yayınları

Ürün Kodu : 9786052999011
Sayfa Sayısı : 328
Ebat : 14x21
299,00 TL
299,00 TL
%0 İndirim
Daha Fazla Pegasus Yayınları
Daha Fazla Bilim Kitapları
01.03.2024 tarihine kadar kargoda
​Derin Düşünce Pegasus Yayınları

1997 yılında Garry Kasparov'un IBM süper bilgisayarı Deep Blue'yla yaptığı satranç maçı teknoloji tarihinde bir dönüm noktasıydı. Yapay zekâ alanında yeni bir çağın başlangıcıydı: İlk kez bir makine dünya şampiyonunu yenmişti.
Bu anın gelmesi bir yüzyıldan fazla zaman almıştı ve bu kitapta Kasparov hikâyeyi kendi ağzından ilk kez anlatıyor. Yorulmayan ve psikolojisi bozulmayan bir rakibe karşı tüm dünyanın gözü önünde oynayıp nasıl bir strateji geliştirdiğini anlatırken satranç dünyasında makine zekâsının nasıl geliştiğinin tarihini de açıklıyor. Kasparov kendi eşsiz deneyimlerine dayanarak yapay zekânın geleceğini inceliyor. Her ne kadar birçok uzman yapay zekânın işsizlik sorununa yol açacağına inansa da Kasparov insanlığın yapay zekâ sayesinde daha da yükselebileceğine inanıyor. Derin Düşünce kendi kariyerini bir makinenin önünde riske atan bir adam tarafından yazılmış bir teknoloji savunusu.


"Garry Kasparov çağımızın en önemli ekonomik sorunuyla boğuşuyor: İnsanlık olarak düşünen makineler dünyasında nasıl gelişebiliriz? Bu önemli ve iyimser kitap insanların neler yapabileceğini anlatıyor. Robotlardan korkmaktansa bu kitabı okuyup geleceğe ümitle bakmalıyız."
Walter Isaacson

"Garry Kasparov'un yapay zekâ hakkındaki görüşleri kişisel deneyime dayalı ve buna rağmen iyimser bilgece ve ilgi çekici. Silikon Vadisi'nin devleri geleceğimizin parlak olduğunu söyleyebilir ama dünyanın en güçlü bilgisayarının karşısına oturmuş birinden aynı sözleri duymak bambaşka bir şey."
Charles Duhigg

"Akıllıca ve sürükleyici... İnsan ve makine bilincini merak edenler için ilginç bir kitap. Satranç hayranları ise ne yapıp edip okumalı."
Kirkus Reviews

"Yirminci yüzyılın en önemli olaylarından birinin tam merkezinde olan bir insandan makinelerin satrançta insanları nasıl yendiğine ve bunun insanlık için ne anlama geldiğine dair ilginç ve anlamlı bir kitap. Titizlikle ve açıkça yazılmış bu eser günümüz için olduğu kadar gelecek için de geçerli."
Ken Rogoff

"Yapay zekânın olanaklarının ve sınırlarının insani bir değerlendirmesi."
Max Levchin Paypal'ın eşkurucusu

"Kasparov detaylı bir şekilde makinelerle rekabet içinde olmanın nasıl bir şey olduğunu anlatırken Yapay Zekâ'nın gelecekte nasıl olacağına dair iyimser bir tablo çiziyor. İşsizliğe neden olmaktansa daha fazla iş imkânı yaratabileceğine inanıyor."
Booklist

"Kasparov satranç hayranlarını doyuracak kadar detaylı bir anlatı sunarken sıradan okuyucuların da ilgisini çekebilmeyi başarıyor. Derin Düşünce oynanmış en önemli satranç maçı hakkında içeriden bilgi verirken analiz etmekle kalmıyor sürükleyici bir anlatı da sunuyor."
Demis Hassabis Nature

"Deep Blue'ya kaybetmenin yarattığı duygular sayfalardan taşıyor. Kasparov'un makineye öfkelenmekten ziyade bilgisayarların becerilerine ve geleceğe hayranlıkla bakması ise çarpıcı olduğu kadar teskin edici. Sürükleyici bir psikolojik gerilim kitabı gibi okunuyor."
John Thornhill Financial Times

"Derin Düşünce Kasparov'un kendisi gibi: ilginç zeki ve provokatif. Bu kitapta yirmi yıl sonra dünyanın en ünlü insan-makine kapışmasından neler öğrendiğini anlatıyor. Çok şey öğrendiği çok açık ve siz de bu kitapla bunları öğrenebilirsiniz."
Andrew McAfee MIT Araştırmacı Bilim İnsanı

"Garry Kasparov insan-makine zekâsının teori ve pratiğinde bir öncü olmuştur. Derin Düşünce bu konudaki birikimlerini eğlenceli ve bilgilendirici bir biçimde aktarıyor. Elimden bırakamadım sizin de bırakabileceğinizi sanmıyorum."
Tyler Cowen

"Mükemmel... Hiçbir bilim insanı veya teknoloji girişimcisi dijital devrimi Kasparov kadar ikna edici bir şekilde savunamazdı. Trajik kahramanların hepsi kendi hikâyesini yazamamıştır ama Kasparov yazabildi."
The Times

"Eşi görülmemiş bir zekâ savaşı... Satranç hayranları için tam bir savaş sonrası analizi gibi... Derin Düşünce hem rakibi tanımak hem de erkenden panik olmamak üzerine bir ders niteliğinde."
Daily Telegraph

"Entelektüel bir savaşın elinizden bırakamayacağınız bir anlatısı olmanın yanı sıra ne pahasına olursa olsun karşısındakini yenmeye odaklanmış güçlü bir şirketin neler yapabileceğine dair bir kitap. Sadece bir makineye karşı değil sisteme karşı da savaşan bir insanın hikâyesi."
Observer

"Derin Düşünce hiçbir satranç hayranının kaçırmaması gereken ilgi çekici ve harika bir kitap."
Edward Winter Chesshistory

Eski dünya satranç şampiyonu olan Garry Kasparov bir konuşmacı küresel insan hakları aktivisti ve yazardır. Stratejik düşünce performans geliştirme ve teknolojik yenilikler üzerine yaptığı konuşmalar onlarca ülkede takdirle karşılanmıştır. Sıklıkla Wall Street Journal'a yazan Garry Kasparov bir düzineden fazla dile çevrilen iki kitabın da yazarıdır. New York'ta yaşayan Kasparov İnsanlığın Geleceği Enstitüsü'yle birlikte çalıştığı Oxford Martin Okulu'nun da ziyaretçi öğretim üyesidir.
Mig Greengard Garry Kasparov'un sözcüsü ve başdanışmanıdır.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.