WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Farkındalık 25. Yıl Özel Baskısı Pegasus Yayınları

Ürün Kodu : 9786052999721
Sayfa Sayısı : 280
Ebat : 13x21
249,00 TL
249,00 TL
%0 İndirim
Daha Fazla Pegasus Yayınları
Daha Fazla Bilim Kitapları
02.03.2024 tarihine kadar kargoda
​Farkındalık 25. Yıl Özel Baskısı Pegasus Yayınları

Neden hayatımızın çoğunu “otomatik pilotta” geçiriyoruz? Bu zihin durumu nasıl hayatımızı kelimenin tam anlamıyla tehdit edebiliyor? Tetikte, kontrollü ve daha önce hiç düşünmediğimiz seçeneklere ve olasılıklara açık olmayı nasıl öğrenebiliriz?

Dr. Ellen Langer, keyifli bir okuma deneyimi yaşattığı kadar ciddi bir konuyu da ele alan bu kısa ve akıcı kitapla, sosyal psikoloji alanında hem on beş yıldır bizzat yürüttüğü hem de meslektaşlarının yaptığı çalışmaların özünü doğrudan gündelik hayatımıza dâhil ediyor. Araştırmasının merkezinde ise iki ucu keskin farkındalık ve bilinçsizlik kavramları var. Bilinçsizken, önceden programlanmış otomatlar gibi bilgiyi tek bir zihinsel kalıpla ve katı bir biçimde işleriz ve bunun bağlamdan bağımsız olarak tek doğru olduğuna inanırız. Ancak farkındalık sahibiyken anın getireceği sürprizlere açık hale geliriz, bağlama karşı hassaslaşırız ve hepsinden önemlisi de, eski zihinsel kalıpların zorbalığından kurtuluruz.

Prof. Langer eğlenceli ve düşündürücü öykülerle bu zihin durumlarını anlamamızı sağlıyor. Ayrıca bilinçsizliğin trajik ve geniş kapsamlı sonuçlarından kaçınmamızın ve sağlık, üretkenlik, bağımlılıklardan kurtulma, tükenmişlikten kaçınma ve yaş aldıkça kontrolümüzü ve potansiyelimizi artırma konularında farkındalıktan yararlanmamızın nasıl mümkün olabileceğini gösteriyor.


“Genel okuyucu kitlesi için psikoloji kitabı yazanlar, devlerin omuzları üzerinde durduğunun farkında ve o devlerden biri de Ellen Langer.”
Malcolm Gladwell

“Psikoloji tarihinde hiç kimse, farkındalığın sağlığımız ve mutluluğumuz konusunda bize verebildiği gücü gözler önüne sermek için Ellen Langer’dan daha fazla çabalamamıştır.”
Philip Zimbardo, Zaman Paradoksu’nun yazarı

“Ellen Langer’ın araştırması psikolojinin doğasını değiştirdi. Langer kadim ve ezoterik bir kavramı gündelik yaşamımıza katarak sağlık, öğrenme ve insan refahı konusunda sınırsız olasılıklar sunmayı başardı. Ayrıca araştırmasıyla sunduğu başlıca pratik faydaların yanı sıra evreni gülümsetti.”
Daniel Ariely, Duke Üniversitesi

“Daima zamanının ötesinde olan Ellen Langer’ın, geleneksel kalıplara meydan okumadaki ısrarı ve arzusu, nüfus grupları içindeki değişkenliklere gösterdiği dikkat, zihin ile bedenin dansına dair titiz çalışmaları, ayrıca yenilenme ve iyileşmeye dair alternatif yaklaşımları artık nörobilim tarafından da doğrulanıyor. Onun çalışmalarını büyük bir dikkatle takip ediyorum.”
Dr. Bruce Price, Harvard Tıp Okulu

“Yaşamı zenginleştiren bir alternatif… Çoğumuzu yaşanmamış hayatlar içine hapseden katı, tepkisel ve tekrar eden şablonlar için bir panzehir. Langer, büyüleyici ve değeri bilinmemiş bir fenomene bilimsel ağırlık kazandırıyor. Geniş kitlelerce okunmayı hak eden ufuk açıcı bir eser.”
Kirkus Reviews

“Langer’ın yaratıcı ve çığır açan çalışmalarını uzun zamandır hayranlıkla takip eden meslektaşları bile onun bulgularından çıkan cesur ve şaşırtıcı sonuçlara hazırlıksız yakalanacak.”
Daryl Bem, Cornell Üniversitesi

“Ellen Langer’ın içgörüleri, benimki de dâhil olmak üzere insana dair çalışmaların her alanını kapsıyor.”
Dr. Atul Gawande, Harvard Tıp Okulu

“Sosyal psikoloji alanında bir başyapıt.”
Booklist

“Bu kitabı bitirdikten sonra dünyaya aynı gözle bakabilmeniz mümkün değil.”
Alan Dershowitz, Harvard Hukuk Okulu

“Dr. Langer’ın bilinçli davranışlar konulu ufuk açan çalışmasından, havacılık güvenliği ve insana karşı makineler için uygun rollerin gelişimi açısından geniş kapsamlı çıkarımlar yapılabilir.”
Clay Foushee, Federal Havacılık İdaresi Bilim ve Teknik Başdanışmanı

“Öğrenciler için son derece etkileyici bir eser. Bu kitabı bilinçsizce okumanız mümkün değil.”
Robert Abelson, Yale Üniversitesi

“Langer bizi yalnızca kullanılmamış rezervlerimize ulaşmaya teşvik etmiyor, aynı zamanda bize bunu mümkün kılmanın yollarını gösteriyor.”
Paul Baltes, Max Planck İnsan Gelişimi ve Eğitimi Enstitüsü, Berlin

“İster eğitimci veya ev kadını isterseniz de iş insanı veya zihinsel sağlı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.