WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Orion Kitabevi Liderliğin Karanlık Yüzü

Ürün Kodu : 9786258307992
Sayfa Sayısı : 238
110,00 TL
93,50 TL
%15 İndirim
Daha Fazla Orion Yayınevi
Daha Fazla Ekonomi

Liderlerin olumlu sonuçları olduğunu düşünmeye meyilli olsak da, liderleri yöneticilerden ayıran davranışlar, organizasyonlar ve çalışanlar için zararlı, hatta yıkıcı olma potansiyeline de sahiptir. Geçmişe yönelik ampirik çalışmalar, liderliğin olumsuz yönlerine daha az ilgi göstermiş olmakla birlikte günümüz araştırmacıları, liderin her zaman pozitif itici bir güç olmayacağını vurgulayarak bu yöndeki çalışmalarını artırmışlardır. Bir liderin davranışları abartılı hale geldiğinde, gerçeklikten koptuğunda veya tamamen kişisel kazanç için araç haline geldiğinde, lider çalışanlarına ve organizasyonuna zarar vermektedir. Güçlü bir liderin hem olumlu hem de olumsuz bir yüzü olduğu açıktır. Bu nedenle liderin varlığı doğrudan çalışanlar, organizasyonlar ve zaman zaman toplumlar için belirli riskler taşımaktadır.

Liderliğin karanlık tarafını keşfetmek diğer bir ifade ile “kara kutusunun” daha derinlemesine araştırılması örgütlerin stratejik vizyonunu ve genel yönetim uygulamalarını geliştirmek için önemlidir. Mevcut çalışmada, liderliğin karanlık tarafının nomolojik ağları hakkındaki bilgimizi genişletmek ve önceki araştırmalardan daha istikrarlı meta-analitik tahminler sağlamak hedeflenmektedir. Diğer bir ifade ile çalışma, Star Wars’ın efsanevi kötü nam salmış lideri Darth Vader’ın “Keşke karanlık tarafın gücünü bilseydin” (If you only knew the power of the dark side) şeklinde belirttiği gibi liderliğin karanlık tarafını anlamlandırmaya çalışmaktadır.

Kitapta yer verilen olumsuz liderliğe yönelik literatürün ileride yapılacak çalışmalara kaynak teşkil etmesi ve uygulayıcılarda farkındalık yaratması temennisiyle…

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.