WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Pegasus Yayınları Kelimelerle Dünya Tarihi

Ürün Kodu : 9786052999547
Sayfa Sayısı : 480
Ebat : 14x21
319,00 TL
287,10 TL
%10 İndirim
Kelimelerle Dünya Tarihi Pegasus Yayınları
Homeros’tan Harry Potter’a, Don Kişot’tan Komünist Manifesto’ya kadar dünya tarihini şekillendiren edebiyatın etkileyici öyküsü.

Edebiyat profesörü Martin Puchner, okuyucuları zamanda bir yolculuğa çıkararak önemli yazılı kaynakların günümüz dünyasını nasıl var ettiğini ortaya çıkarıyor. Dünya edebiyatının dört bin yıllık tarihine ait on altı temel metinle birlikte Puchner, yazının imparatorlukların doğuşuna ve çöküşüne yol açtığını, dünyanın akışını değiştiren felsefi ve siyasi fikirleri ateşlediğini, dinlerin ortaya çıkışına ilham olduğunu anlatıyor.

Bu kitap, okurları 11. Yüzyıl Japonyası’na götürüp bir saray nedimesi olan Leydi Murasaki’nin yazdığı, tarihteki ilk roman olan Murasaki Shikibu’nun Günlüğü’yle tanıştırıyor ve ardından Cervantes’in korsanlarla ve edebiyat dünyasıyla verdiği mücadeleye şahit oluyoruz. Goethe’nin 18. yüzyılda, Sicilya’da “dünya edebiyatı” terimini nasıl var ettiğini öğreniyor ve Komünist Manifesto’nun yazıldığı atmosferi soluyoruz. Bunların yanı sıra Puchner, Nobel ödüllü Orhan Pamuk’la birlikte İstanbul’a, sonrasında Derek Walcott’la birlikte Karayipler’e gidiyor ve biz de tüm bu süreçte matbaanın, yazı teknolojilerinin ve bir ürün olarak kitap dediğimiz nesnenin ticareti, insanlığı ve tarihi nasıl şekillendirdiğinin adım adım izini sürüyoruz.

Gezegenimizin yazılı bir dünyaya nasıl evrildiğini merak eden herkes bu sıradışı yolculuğa katılıp Martin Puchner’a eşlik etmekten keyif alacak.


“Her yaştan okuyucuyu büyüleyecek özel bir çalışmaya imza atan Martin Puchner, hikâye anlatıcılığının insanlar için nefes almak kadar önemli olduğunu ispat ediyor.”
The New York Times Book Review

“Bin yılları kapsayan geniş zaman aralığı ve sayfalardan taşan heyecanıyla bu kitap, Puchner’ın aktardığı ‘dünya edebiyatı’ idealine adanmış bir sanat eseri gibi.”
The Sunday Times

“Zamanınızı en iyi şekilde değerlendireceğiniz bir çalışma… Puchner ele aldığı eserlere ve bu eserlerin yazıldığı çağlara gözlerimizin önünde yeniden hayat veriyor.”
BookPage

“Edebiyat dediğimiz kavramın nasıl ortaya çıktığını ve okuma eyleminin çağlar boyunca hangi yollardan geçerek tüm dünyada en temel etkinliklerden birine dönüştüğünü anlatan çok önemli bir eser.”
Margaret Atwood

“Harvard Üniversitesi’nde karşılaştırmalı edebiyat profesörü olan Puchner bu kitabında medeniyeti şekillendiren fikirlerin ve bu
fikirleri dünyanın her bir yanına yayan teknolojilerin hikâyesini anlatıyor. Sözcüklerin evrimindeki kilit noktalara ışık tutan
Puchner edebiyat âşıklarını çok heyecanlandıracak entelektüel bir destan yaratmış.”
Publishers Weekly

“Kelimelerle Dünya Tarihi yalnızca önemli edebiyat eserlerinin dört bin yıldan daha uzun bir süredir medeniyeti nasıl var ettiğini anlatmakla kalmıyor, aynı zamanda tutkularıyla ve arayışlarıyla bu eserleri yaratan kişilere de odaklanıyor.”
Library Journal

“Kelimelerle Dünya Tarihi insanlık tarihinde edebiyatın önemini anlatan geniş çaplı bir kaynak olmasının yanı sıra büyük de bir
macera. Bu macerada sözcüklerin, kâğıt ile matbaanın icadının, uzay yolculuklarının, acımasız imparatorların, asil saraylıların, orta
sınıf girişimcilerin ve özgürlük hayallerinin hikâyesine de tanıklık ediyorsunuz.”
Stephen Greenblatt
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.