WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Avrupa Birliği Tarihçe, Teoriler, Kurumlar ve Politikalar

Ürün Kodu : 9789750238819
Sayfa Sayısı : 856
Ebat : 18x24
175,50 TL
Daha Fazla Genel Konular
Avrupa Birliği konusunda ders verilen pek çok üniversite de ders kitabı olarak kullanılmakta olan kitabın ilk iki baskısının kısa sürede tükenmesi üzerine, kitabın güncellenmiş üçüncü baskısı yapılmıştır.

Altı üyeli olarak kurulan Avrupa Birliği (AB), zaman içinde bir yandan üye sayısını artırmış, diğer yandan ekonomik entegrasyonun daha ileri aşamalarına geçmiştir. Bu gelişmelere paralel olarak, hem AB müktesebatı genişlemiş hem de AB kurumlarının yetkisi artmıştır ve sonuçta AB alanı giderek daha da karmaşıklaşmıştır.

Bu durum, AB'nin yapısını ve işleyişini kapsamlı şekilde sunan bir ders kitabının hazırlanmasını oldukça zorlaştırmıştır. Bu kitap ile Türkçe literatürdeki bu eksiğin tamamlanmasına katkıda bulunulması amaçlanarak, AB'nin karmaşık yapısını, hem kolay anlaşılabilir bir dille hem de kapsamlı şekilde açıklayan bir ders kitabı hazırlanmıştır. Bu kitap, sadece lisans ve lisansüstü öğrencilerine değil, kamu ve özel sektör kurumlarında ve sivil toplum kuruluşlarında bu alanda çalışanların yanında AB konusunda bilgisini artırmak isteyenlere de hitap etmektedir.
Kitabı, benzerlerinden ayıran üç önemli özelliği bulunmaktadır;

Birinci özelliği, AB'nin temel konularının tarihçeden bütünleşme teorilerine, kurumsal yapıdan politikalara uzanan geniş bir yelpazede incelenmesidir. Bu nedenle bu kitap, ele alınan konuların çeşitliliği yönüyle, Türkçe literatürdeki bugüne kadar AB konusunda hazırlanmış en kapsamlı çalışma olmuştur.

İkinci özelliği, kendi konusunun uzmanı akademisyenlerce kaleme alınmış olan kitabın her bir bölümünün tamamlayıcı bilgilerle zenginleştirilmiş olmasıdır.
Kitabın üçüncü önemli özelliği ise, AB alanında ders verirken etkinliği artırmak amacıyla powerpoint programı kullanılarak bölüm yazarları tarafından kitabın her başlığı için hazırlanmış sunumların verilecek olmasıdır.

Konu Başlıkları

Tarihçe, Bütünleşme Teorileri, Kurumlar
Avrupa Parlamentosu
Avrupa Birliği Zirvesi
Konsey (Bakanlar Konseyi)
Avrupa Komisyonu
Avrupa Birliği Adalet Divanı
Avrupa Merkez Bankası
Avrupa Sayıştayı
Politikalar
Avrupa Birliğinde Politika Yapımı
İç Pazar
Ekonomik ve Parasal Birlik
Rekabet Politikası
Tarım Politikası
Özgürlük ve Güvenlik Alanı
Ulaştırma Politikası
Sosyal Politika
Tüketici Politikası
Çevre Politikası
Enerji Politikası
Dış Ticaret Politikası
Dış, Güvenlik ve Savunma Politikaları
Diğer Konular
Avrupa Kimliği
Genişleme
Avrupalılaşma
Demokratikleşme
İnsan Hakları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.