WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Biyogüvenlik Kanunu Çerçevesinde Hukuki Sorumluluk

Ürün Kodu : 9789750263545
Sayfa Sayısı : 220
Ebat : 16x24
330,00 TL
Bu eserde 26.09.2010 tarihinde yürürlüğe giren 5977 sayılı Biyogüvenlik Kanunu md. 14 uyarınca, genetiği değiştirilmiş organizma ve ürünleriyle ilgili faaliyette bulunanların hukuki sorumluluğu, İsviçre ve Alman Gen Teknik Kanunları ile karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. AB uyum yasaları kapsamında ihdas edilen Biyogüvenlik Kanunu, Cartagena Biyogüvenlik Protokolü'nde yer alan ihtiyat ilkesine dayanmaktadır. İlkenin AB hukukundaki yeri ve bazı ülke mevzuatlarında biyogüvenlik kavramının gelişimi, biyogüvenlik alanındaki yasal düzenlemeler incelenmiştir. Biyogüvenlik kavramının ülkemizde gelişimi, Biyogüvenlik Kanunu ihdas edilmeden önce ülkemizde yer alan yasal düzenlemeler belirtilmiştir.

Genetiği değiştirilmiş organizma ve hukuki sorumlulukla ilgili kavramlar, Biyogüvenlik Kanunu ve Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerine Dair Yönetmelik çerçevesinde incelenmiştir. Biyogüvenlik Kanunu md. 14'de yer alan sorumluluğun hukuki niteliği belirlendikten sonra sorumluluğun şartları açıklanmıştır. GDO'larla ilgili faaliyette bulunanlar hakkında faaliyet türleri, zarar türleri, ihtiyat ilkesi ve uygulanması, uygun illiyet bağının varlığı ve uygun illiyet bağının kesilmesi, ispat yükü incelenmiştir.

Sorumluluğun sonuçları bakımından ise tazminatın belirlenmesi, kapsamı, tazminata üst sınır getirilmesi gerekliliği, zorunlu sigorta yaptırılması önerisi, hak düşürücü süre yer almaktadır. Son olarak cezai yaptırımlar yer almaktadır.

Konu Başlıkları

İsviçre ve Alman Gen Teknik Kanunu ile Karşılaştırmalı
GDO ve Ürünleriyle İlgili Faaliyette Bulunanların Hukuki Sorumluluğunun Şartları
Her Türlü Zarardan Sorumluluk ve Zararsız Sorumluluk
İhtiyat İlkesi ve Uygulaması
GDO ve Ürünleriyle İlgili Faaliyette Bulunanların Hukuki Sorumluluğunda Tazminatın Belirlenmesi, İspat Yükü, Sigorta Sisteminin Gerekliliği, Müteselsil Sorumluluk, Uygun İlliyet Bağının Kesilmesi, Hak Düşürücü Süre
Cezai Yaptırımlar
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.