WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Enerji Kaynakları ve Deniz Yetki Alanları BakımındanDoğu Akdeniz Sorunu Enerji Güvenliği - Deniz Hukuku - Yetki Alanları - Sınırlandırılması Uyuşmazlıkların Çözümü - Münhasır Ekonomik Bölge

Ürün Kodu : 9789750264290
Sayfa Sayısı : 296
Ebat : 16x24
65,70 TL
Daha Fazla Genel Konular
Son zamanlarda "Mavi Vatan" doktrini ile gündeme gelen, gerek Türkiye'nin gerekse diğer ülkelerin yaptıkları anlaşmalarla Doğu Akdeniz; hem enerji hem de güvenlik anlamında çok daha hassas ve önemli bir hale gelmiştir.

Uzun yıllar denizcilik alanında araştırmalar yapmış, uluslararası denizcilik örgütlerinin yönetiminde bulunmuş ve alanında BM Uluslararası Denizcilik Örgütü'nde (IMO) pek çok çalışmaya katılmış olan, aynı zamanda Hukuk alanında da lisans üstü eğitimine devam etmekte olan Kaptan ve Deniz Ulaştırma Y. Müh. Cahit İSTİKBAL tarafından yazılmış olan bu kitap, Doğu Akdeniz sorununa kaynakların mevcut durumu ve uluslararası hukuk bakımından incelemektedir. Kitap, Doğu Akdeniz de ki deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusunda ortaya çıkan uyuşmazlıkları incelemekte ve ileri sürülen tüm tezlerin kuvvetli ve zayıf noktalarını uluslararası hukuk ve güncel hukuk öğretileri ışığında değerlendirmektedir.

Kitapta, enerji kaynaklarının tanımı ve sınıflandırılması yapılarak Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının ölçeklendirmesi yapılmakta, enerji güvenliği kavramı irdelenerek bölgenin küresel güçler bakımından stratejik önemi ortaya çıkarılmakta, Uluslararası Hukukun ve Devletler Hukukunun temel ilkeleri anlatılarak bunların Doğu Akdeniz bölgesindeki sınırların belirlenmesindeki uygulanabilirliği sorgulanmaktadır.

Ayrıca bu konuda Uluslararası Adalet Divanı ve Tahkim mahkemelerinin ilgili kararları incelenerek mevcut uyuşmazlıkların çözümünde hangi esasların etkili olacağı okuyucuya aktarılmaktadır.

(Önsözden)

Konu Başlıkları

Enerji Kaynaklarının Tanımı ve Sınıflandırılması
Enerji Güvenliği Kavramı
Doğu Akdeniz Bölgesi Enerji Kaynakları ve Bu Kaynakların Devletler Bakımından İrdelenmesi
Uluslararası Hukuk
Deniz Hukuku
Deniz Yetki Alanları
Münhasır Ekonomik Bölge
Kıta Sahanlığı
Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması
Sınırlandırmada Uyuşmazlıkların Çözüm Yöntemleri
Türkiye, Münhasır Ekonomik Bölge İlan Etmeli mi?
Mavi Vatan
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.