WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık İmar Planları İmar Planları, İmar Hukuku, Şehircilik İdari Yargı Denetimi, Mekân

Ürün Kodu : 9789750268809
Sayfa Sayısı : 1200
Ebat : 16x24
295,00 TL
Uzun yıllar, "Gayrimenkul", "Arazi Geliştirme" ve "İmar Planları" konularında çalışan, bu konularda çeşitli üniversiteler, meslek kuruluşları ve kamu kurumlarında eğitimler veren, danışmanlık yapan yazarlar tarafından hazırlanan bu kitap, sunulan kapsamıyla Türkiye'de bir ilktir.

İmar Planları konusu hem sosyal hem de ekonomik yaşamın merkezinde yer almaktadır. Bu nedenle konuya ilişkin çok sayıda çalışma, kitap, makale yayınlanmış; kongre vb. toplantılar yapılmıştır. Yapılan çalışmaların çoğu hukuki içerikli olduğu için, konunun teknik, mekânsal ve şehircilik boyutları biraz eksik kalmıştır.

Kitapta konuya ilişkin yüzlerce Danıştay, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi ve çok sayıda AİHM kararına yer verilmiş, aynı zamanda konunun teknik, mekânsal ve şehircilik boyutları da ayrıntılı biçimde ele alınmış, ilişkilendirilmiş ve çok sayıda örnekle ve örnek olayla somutlanmıştır.

İki ayrı kitaptan oluşacak olan kitap serisinin ilkini oluşturan bu kitabın, devamı niteliğinde olan "Arsa Düzenlemeleri" kitabı da yine aynı yöntemle ve içerikle hazırlanmakta olup, yakın bir zamanda siz okuyucuların beğenisine ve yararlanmasına sunulacaktır.

Konu Başlıkları

Mekân Politikası
Mekânsal Planlamanın Mülkiyet Sistemi ve Kamu Mallarıyla İlişkisi
Mekânsal Planlamada Şehircilik İlkeleri, Planlama Esasları ve Kamu Yararı
Mekânsal Planlamada ve İmarda Kazanılmış Hak
İmar Planlarının Türleri, Ölçekleri ve Kademeleri
İmar Planlarının Yapımı, Onaylanması, Yürürlüğe Girmesi ve Kesinleşmesi ile İlgili Usul ve Esaslar
Özel Amaçlı İmar Planları (Kıyı, Turizm, Sanayi, KTV vb. 15 Farklı Alanda İmar Planı Yapımı, Onaylanması, İlkeleri ve Standartları)
Plan Değişikliklerinde Değer Artış Payı Ödemesi, İmar Hakkı Aktarımı
İmar Planlarına Karşı Açılacak İptal Davalarında Yetki, Şekil, Sebep, Konu, Amaç, Ehliyet ve Dava Açma Süresi
İdari Yargıda İmar Planlarının İptali ve Sonuçları
İmar Planlarının Uygulanmamasının Sonuçları: Parsel Bazında Plan Değişiklikleri, Geçici (Muvakkat) Yapılar, Kamulaştırmasız El Koyma Yoluyla Tazminat Davaları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.