WhatsApp Destek

Seçkin Yayıncılık İş Sağlığı ve Güvenliğinden Doğan Hukuki ve Cezai Sorumluluk Yargı Kararları ve İlgili Mevzuat

Seçkin Yayıncılık
(0 Yorum)
655,00 TL
ISBN 9789750266188
YAZAR İbrahim Aydınlı
SAYFA SAYISI 1064
EBAT 17x25
Ürün Özellikleri
2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgınının etkilediği en önemli alan İş Sağlığı ve Güvenliği özelinde çalışma hayatı olmuştur. Çalışanların doğrudan sağlığını ve çalışma güvenliğini etkileyen Koronavirüs ya çalışma hayatının durmasına neden olmuş ya da klasik çalışma şekillerini önemli ölçüde değiştirmiştir. Tüm bu gelişmeler işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin önemini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. İşyerlerinde yaşanan veya yaşanabilecek olası bir salgın durumuna göre işveren ya da çalışanların hukuki ve cezai sorumluluklarının tespiti daha da önemli bir hal almıştır.

Koronavirüs gibi salgın hastalıklar, iş sağlığı ve güvenliğinde, sadece asıl işverenlerin ve çalışanlarının değil, işyerinde faaliyet gösteren başta alt işverenler olmak üzere diğer işverenlerin ve çalışanlarının da hak ve yükümlülükleri ile hukuki ve cezai sorumluluklarının iç içe geçmiş olduğunu daha çok göstermektedir. Bunun yanında iş sağlığı ve güvenliği alanında doğrudan görev alan başta iş güvenliği uzmanı olmak üzere; işyeri hekimi, teknik eleman, destek elemanı, diğer sağlık elemanlarının da görev/yetki paralelinde, hukuki ve cezai sorumlulukları da bu anlamda karmaşık bir hale getirmiştir.

Kitapta söz konusu cezai ve hukuki sorumlulukların sınırlarının belirlenebilmesi için; işveren ve işveren vekilleri başta olmak üzere teknik elemanların, (iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, destek elemanı, diğer sağlık personeli gibi) çalışanların, OSGB yöneticilerinin ve müfettişlerin hukuki ve cezai sorumlulukları ayrı ayrı ele alınmıştır. Ayrıca, eserin ek kısmına hukuki ve cezai sorumluluğa ilişkin önemli yargı kararları ve ilgili mevzuat eklenerek, eserin pratik yönden de uygulamacılara fayda sağlaması amaçlanmıştır.

Konu Başlıkları

İş Sağlığı ve Güvenliğinin Ulusal ve Uluslararası Tarihi Gelişimi
İş Kazası – Meslek Hastalığı ve Hukuki Sonuçları
Aynı Mekanı Paylaşan ve Çalışanı Olan İşverenlerin Sorumluluğu
Asıl İşveren – Alt İşveren İlişkisinde İş Sağlığı ve Güvenliğinden Doğan Sorumluluk
İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanının İşveren Vekili Sıfatı
İşveren ile İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekiminin Sorumsuzluk Anlaşması
Maddi ve Manevi Tazminat ile Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Hesabı
Tazminat Davalarında İbraname ve Sorumluluk Sigortası Rücu Davaları ve Sonuçları
İş Sağlığı ve Güvenliği Açısından Çalıştırma Yasakları
İş Sağlığı ve Güvenliği Denetimi
İdari ve Cezai Yaptırımlar
Ödeme Seçenekleri
Yorumlar
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.