Seçkin Yayıncılık Ne Bis ın İdem ve Kanunilik İlkesine Göre Çevreye Karşı Suçlar İdari Yaptırımlar - Kabahatler

Seçkin Yayıncılık
(0 Yorum)
160,00 TL
ISBN 9789750272202
YAZAR Gökhan Taneri
SAYFA SAYISI 496
EBAT 16x24
Ürün Özellikleri
765 sayılı TCK da çevre suçları düzenlenmemişti. 5237 sayılı TCK da ise Topluma Karşı Suçlar başlıklı üçüncü kısımda, Çevreye Karşı Suçlar başlıklı ikinci bölümde, çevre suçları hüküm altına alınmıştır. Hayatın her alanında, her türlü düzensizliği ceza yaptırımlarıyla karşılayan 765 sayılı TCK'da çevre suçlarının yer almaması, bilinçli bir tercih miydi yoksa zamanla çevre bilinci oluştu ve 5237 sayılı TCK ile çevreye karşı suçların, ceza kanunlarıyla karşılanması ihtiyacı mı doğdu? Bu soruya, 765 sayılı TCK'da çevre suçlarının düzenlenmemesinin bilinçli bir tercih olduğu, 765 sayılı TCK'nın geçerli olduğu dönemde çevre sorunlarının, idari yaptırımlarla karşılanmasının tercih edildiği yönünde cevap vermek gerekir.

5237 sayılı TCK ile çevre suçları düzenlenirken, konunun idari yaptırımlarla karşılandığı dikkate alınmamış, mevzuatta gereken değişiklikler yapılmaksızın aynı eylemler yeniden yaptırım altına alınmıştır.

Bu çalışmada, çevre sorunlarının hem idari yaptırımlarla hem de kriminal hükümlerle düzenlenmiş olmasının ne bis in idem ilkesine aykırılığı değerlendirilmiştir. Ayrıca 5237 sayılı TCK'da düzenlenen çevre suçlarının, kanunilik ilkesini karşılayıp karşılamadığı üzerinde durulmuştur.

Sonuç olarak 5237 sayılı TCK'da düzenlenen çevre suçları; gerek ne bis in idem (çifte tehlike), gerekse kanunilik ilkesi açısından sorunludur.

Konu Başlıkları

Çevrenin Kasten Kirletilmesi
Çevrenin Taksirle Kirletilmesi
Gürültüye Neden Olma
İmar Kirliliğine Neden Olma
Huzur–Sükûn Bozma
Örnek İdari Yaptırımlara ilişkin Danıştay Kararları
Çevre Suçları Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne Aykırı mı?
Çevre Suçları Kanunilik İlkesi'ni Karşılıyor mu?
Ödeme Seçenekleri
Yorumlar
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.