WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Sosyal Medyada Gerçekleşen İhlâller Karşısında Kişilik Hakkının Korunması

Ürün Kodu : 9789750263729
Sayfa Sayısı : 760
Ebat : 16x24
269,10 TL
Daha Fazla Genel Konular
Bu çalışmanın ilk baskısının yayımlanmasının ardından, kamuoyunda Yeni Sosyal Medya Kanunu olarak tabir edilen 7253 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", 1 Ekim 2020 tarihi itibariyle tüm hükümleriyle yürürlüğe girmiştir. Anılan Kanun, ilgili mevzuata esaslı yeni tanımlar, ekler ve tadiller getirdiğinden, 2019 tarihli ilk baskının güncellenmesi elzem olmuştur.

Bunun yanı sıra, çalışmanın ikinci baskısı, ilk baskı üzerinde gerçekleştirilen yetkin, detaylı ve tarafsız bir akademik inceleme doğrultusunda baştan sona gözden geçirilmiştir.

Buna göre çalışmanın birinci bölümünde kişi, kişilik ve kişilik hakkı kavramları ile kişilik hakkı kapsamındaki başlıca kişisel değerlere değinilmiştir. İkinci bölümde sosyal medya kavramı, yer / sosyal ağ sağlayıcı, içerik sağlayıcı gibi aktif; erişim sağlayıcı, toplu kullanım sağlayıcı gibi pasif sosyal medya süjeleri ve bunların özel mevzuatta düzenlenen yükümlülükleri incelenmiş; bunların sosyal medyada gerçekleşen olası ihlâller ile ilişkilerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise sosyal medya süjelerinin hukukî sorumlulukları, sosyal medya ihlâlleri karşısında özel hükümler çerçevesinde müracaat edilebilecek uyarı yöntemi, idarî kurumlara ve/ veya adlî mercilere başvuru/ şikâyet, içeriğin çıkarılması, erişimin engellenmesi gibi özel korunma yollarına ilişkin müeyyideler ve genel hükümler çerçevesinde açılacak saldırıyı önleme, saldırıya son verme, tespit, maddî – manevî tazminat, gerçek olmayan vekâletsiz işgörme (menfaat devri) dâvası gibi dâvalar, sosyal medyada kişilik hakkı ihlâline yönelik oldukları ölçüde ve mümkün mertebe öz itibariyle irdelenmiştir. Nihayet monografi eki olarak, sosyal medyada kişilik hakkının korunmasına ilişkin emsâl yargı ve idarî kurul kararlarına yer verilmiştir.

Konu Başlıkları

Sosyal Medya Süjeleri, Yükümlülükleri ve Sorumlulukları (Kullanıcılar, Yer – Sosyal Ağ Sağlayıcılar, Erişim ve Toplu Kullanım Sağlayıcılar)
Sosyal Medyada Gerçekleşen Başlıca İhlâller
Sosyal Medya İhlâllerine Karşı Özel Korunma Yolları (Uyarı Yöntemi, İdarî Başvuru ve Şikâyet, İçeriğin Çıkarılması, Erişimin Engellenmesi)
Sosyal Medya İhlâllerine Karşı Genel Koruyucu Dâvalar(Saldırıyı Önleme, Saldırıya Son Verme ve Tespit Dâvaları)
Sosyal Medya İhlâllerine Karşı Tazminat Dâvaları (Maddî ve Manevî Tazminat Dâvaları)
Kınama, Mahkeme Kararlarının Yayımlanması – Üçüncü Kişilere Bildirilmesi, Cevap ve Düzeltme
Gerçek (Caiz) Olmayan Vekâletsiz İşgörme Dâvası (Sosyal Medyada Kişilik Hakkı İhlâlinden Elde Edilen Kazancın İstenmesi – Menfaat Devri)
Sosyal Medyada Kişilik Hakkı İhlâllerini İlgilendiren Emsâl Yargı ve İdarî Kurul Kararları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.