Seçkin Yayıncılık Telif Hakkı Sözleşmesi ve Hakların Devri

Seçkin Yayıncılık
(0 Yorum)
91,00 TL
ISBN 9789750272912
YAZAR Halil Alperen Evrensel
SAYFA SAYISI 226
EBAT 16x24
Ürün Özellikleri
Fikren üretileni ve üreteni korumayı hedefleyen telif hukuku, mevzuatımız içinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında yer almaktadır. Kitabın inceleme konusu olan telif hakkının devrine ilişkin hükümlere ise Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile kısmen Türk Borçlar Kanunu içinde yer verilmektedir.

Telif hakkı, malî anlamda bir gayri maddî mal olarak sözleşmeler aracılığıyla devre konu olduğundan, kitapta tüm önemli fikri hususlar ele alınmakta ve telif hakkının devri, sözleşme hukuku çerçevesinde incelenmektedir.

Esas olarak üç bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde; telif hakkı kavramı, hukuki niteliği, eser kavramı, eser çeşitleri ve eser sahipliği konuları üzerinde durularak bilimsel kapsam ortaya konulmakta, ikinci bölümünde; manevî haklar ile sözleşmelere konu olan mali hakların neler olduğu ve hangi sınırlamaların getirilmiş olduğu, üçüncü bölümde ise; telif hakkının devri ve devir sözleşmeleri incelenerek, hakkın devrinde izlenebilecek yollar, devir sözleşmelerinin hukuki niteliği ve sona ermesi durumları anlatılmaktadır. Aynı zamanda telif hakkının devri sözleşmelerinin, benzer veya benzer olarak addedilen; yayım sözleşmeleri, ruhsat (lisans) sözleşmeleri, eser (istisna) sözleşmeleri, hizmet sözleşmeleri ve satım sözleşmeleri gibi sözleşmeler ile benzer ve farklı yönlerine de incelenmiştir.

Kitapta, konuya ilişkin Yargıtay kararlarına ve uygulama örneklerine de yer verilerek telif hukuku uygulayıcılarının ve bu alanın gerek sektörel gerekse akademik takipçilerinin çalışmalarına katkı sağlanması hedeflenmiştir.

Yeni baskıda; ilk baskıdan bu yana yüksek mahkemelerce verilmiş kararların tamamı incelenerek içtihadî nitelik arz eden kararların tamamı ve sair güncel uygulamalar tespit edilerek esere kazandırılmıştır.

Konu Başlıkları

Telif Hakkı
Eser ve Eser Sahipliği
Eser Üzerindeki Haklar ve Sınırları
Telif Haklarının Devri ve Devir Sözleşmeleri
Sözleşmenin Sona Ermesi
Ödeme Seçenekleri
Yorumlar
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.