WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Türkçenin Ses Dizgesi Ses - Ünlüler - Ünsüzler - Konuşma Organları

Ürün Kodu : 9789750261336
Sayfa Sayısı : 303
Ebat : 16x24
211,50 TL
Daha Fazla Genel Konular
Bu ürün şimdiye kadar 9 ziyaretçimiz tarafından satın alınmıştır
Gözden geçirilmiş 2. baskısını yapan kitap, konuşma seslerinin bir araya getirilmesi sonucu, sözcük üretiminin ilk aşamasını oluşturan sesbilimsel bileşenin Türkçedeki temel özelliklerinin ortaya konulması amacıyla hazırlanmıştır.

Kitap, Türkçenin ünlü ve ünsüz dizgesinin, bir yandan akustik özelliklerini, diğer yandan ise ses değişimlerine ilişkin temel görünümlerini okuyucuya sunması yönünden, alana özgü ilk çalışmalardan biri olma niteliği taşımaktadır. Çalışmada, ölçünlü Türkçede bulunan ünlü ve ünsüzlerin sunulduğu özgün ses kayıt analizleri, seslerin içinde bulunduğu çevredeki konumlarına göre okuyucunun yararlanacağı biçimde hazırlanmıştır. Seslerin bir arada bulunma koşulları, sessel değişkeleri ve dağılımları göz önünde bulundurularak, kitapta Türkçedeki ünlülerden yaklaşık 90, ünsüzlerden ise 320 adet formant, spektrogram, perde ve enerji yoğunluğu gibi farklı niteliklerde okuyucuya sunulan akustik görseller grafiklerle açıklanmıştır.

Sürekli yenilenen Dilbilimin en dinamik dallarından biri olan Sesbilim alanına başvuru yapıtı olarak da nitelendirebileceğimiz bu kitap, hem alana yeni giriş yapan lisans ve lisansüstü öğrencilerine, hem de bu alanda özgün araştırma yapmak isteyen farklı alanlardan pek çok araştırmacıya hitap etmektedir.

Konu Başlıkları

Sesbilgisi
Ses
Konuşma Organları
Akustik Kuramlar
Konuşma Sesleri
Ünlüler
Türkçede Ünlüler
Ünsüzler
Türkçede Ünsüzler
Temel Özellikler
Ses Değişimleri
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.