WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Türkiyede Siyasal Sistem Arayışı ve Yürütmenin Güçlendirilmesi

Ürün Kodu : 9789753472814
Sayfa Sayısı : 573
Ebat : 16x23
301,50 TL
Daha Fazla Genel Konular
Uzun ömürlü olamayan hükümetler nedeniyle, kurulduğu günden beri Türkiye demokrasisinde, klasik parlamentarizmi revizyona tabi tutma düşüncesi sık sık dile getirilmektedir. Yönetilebilir, istikrarlı ve çağdaş bir demokrasi oluşturulabilmesi amacıyla başkanlık, yarı başkanlık ve benzeri alternatif sistemler ortaya konulmaktadır.

Hakim K. Haluk Yavuz, Türkiye'de Siyasal Sistem Arayışı ve Yürütmenin Güçlendirilmesi isimli çalışmasında; Yürütme Erki Yeterince Güçlü mü? Yarı Başkanlık Sistemi bir Çözüm müdür? Başkanlık Rejimi Ülkeyi Parçalar mı? gibi sorulara yanıtlar vermeye çalışarak, gündemdeki tartışmalar hakkında yeni bir bakış açısı geliştirmeyi amaçlamıştır.

Demokrasi – Devlet ve İstikrar– Egemenlik, Yönetim ve Özgürlük – Yürütmenin Güçlendirilmesi Gerekliliği – Çağdaş Siyasal Rejimler – Siyasal Parti Sistemleri, Yönetime Katılma ve İstikrar Arasındaki İlişkiler – Seçim Sistemleri ile Güçlü Yürütme Arasındaki İlişki – Medya ve İktidar – Güçlü Yürütme, Siyaset ve Ordu kavramlarının Türkiye demokrasisindeki karşılıklarını sorgulayan yazarın çalışması; siyasetbilim alanında yapılmış önemli bir araştırmadır.

Konu Başlıkları

Anayasal Demokrasi
Devlet, İktidar, Egemenlik, Yönetim ve Özgürlük
Güçlü Yürütmenin Gerekliliği
Yürütmenin Güçlendirilmesinde Yargı
Siyasal Parti Sistemleri, Yönetime Katılma ve İstikrar Arasındaki İlişkiler
Medya ve İktidar
Türk Demokrasisinde Yürütmeyi Güçlendiren Araçlar ve Sonuçları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.