WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Yazınsal Göstergebilim Bir Kuram Bir Uygulama - Anlam Üretim Süreçleri

Ürün Kodu : 9789750263781
Sayfa Sayısı : 216
Ebat : 13x19
135,00 TL
Daha Fazla Genel Konular
Bu kitap, edebiyat, anlatıbilim, dilbilim, göstergebilim, çeviribilim, anlatı ve metin incelemeleri üzerine yurtiçi ve yurtdışında akademik ve mesleki çalışmaları olan ve bu konuda dersler veren Dr. Öğr. Üyesi Murat Kalelioğlu tarafından hazırlanmıştır.

Kuram ve uygulamanın birlikte sunulduğu bu kitabın amacı alandaki uygulamalı kaynak eksikliğini gidermeye katkıda bulunmaktır. Kitapta kuramsal bilginin yanı sıra yöntemin yazınsal bir yapıtın çözümlenmesinde nasıl uygulandığına dair örnekler verilmiştir. Kitabın hedef kitlesi göstergebilime ilgi duyan, bu alanda kendisini geliştirmek isteyen, göstergebilim kuramını ve çözümleme araçlarını kullanarak disiplinlerarası çalışmalar yapmak isteyen okurlardır.

Göstergebilim kuramının bugünkü halini almasında edebiyatın yeri önemlidir. Çünkü kuram, disiplinlerarası bir anlayışla önce edebi eserlere uygulanarak geliştirilmiş ve sonra da elde edilen veriler diğer disiplinlerle ilişkilendirilmiştir. Bu bağlamda evrensel bir nitelik taşıyan göstergebilimin yazınsal eserlerde nasıl uygulandığını bilen bir okuyucu, kuramı ilgi alanına giren başka disiplinlere de uygulama şansına sahip olmaktadır. Bu özelliği ile bu çalışmanın insanlık ve bilim arasındaki boşluğu dolduracak bir köprü vazifesi göreceği düşünülmektedir.

Konu Başlıkları

Göstergebilim Nedir?
Göstergebilimin Uygulama Alanları
Bir Kavram Olarak Gösterge
Gösterge'den Göstergebilim'e Anlamlama Yolculuğu
Charles Sanders Peirce ve Ferdinand de Saussure'ün Anlamlama Kuramları
Göstergebilimin Oluşmasına Katkı Sağlayan Dilbilimciler
Yazınsal Göstergebilim Tasarısı
Sabahattin Ali'nin Ayran Anlatısının Üç Boyutlu Yapısı ve Anlamlama Süreci
Söylemsel Sözdizim
Anlatısal Sözdizim
İzleksel Sözdizim
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.