WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

TV Dizileriyle İngilizce YDS Hazırlık - Pelikan Yayınları

Ürün Kodu : 9786055270407
15,00 TL
10,50 TL
%30 İndirim
24.02.2024 tarihine kadar kargoda
TV Dizileriyle İngilizce YDS Hazırlık - Pelikan Yayınları

Televizyon dizileri ve filmler dil öğretiminde kullanılmakta olan özgün kaynaklardır. Bu değerli kaynakların dil öğretiminin hizmetine sunulması belirli bir düzenleme ve sunuşu gerektirir. Dil öğrenme çalışmalarının eğlenceli olması ve öğrenenleri günlük hayatın geriliminden uzaklaştıracak bir şekilde hazırlanması kitabımızın birinci amacıdır. Dil öğrenmek zevklidir. Dil, salt dilbilgisi kuralları üzerinde debelenmenin ötesindedir. İşte tam bu noktada, elinizdeki kitap bu heyecanlı yolculuğa adım atmanızda bir yol gösterici olarak size destek sağlayacaktır.
Peki, bu kitapta ne göreceksiniz? 
Bu kitapta, on farklı TV Dizisi ve bir belgesel seçtik. Seçilen her dizinin sadece birinci bölümünü kullandık. Önemli gördüğümüz sözcük öbeklerini yapısal ve anlam açısından değerlendirip, dil öğrenmeyi kolaylaştıran bir düzen içinde sizlere sunduk.
Kitapta yer alan sözcük öbeklerini standart sınavlarda kullanılan kelimelerle karşılaştırdığımızda oldukça önemli bir sonuç elde ettik.
KPDS ve ÜDS Sınavlarında Kullanılan Sözcük Profili 
Aşağıdaki tablo bu kitabı neden standart sınavlar ile ilişkilendirebileceğimizi ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Tabloya baktığınızda kullanılan sözcüklerin oldukça benzer olduğunu göreceksiniz. Sakın şaşırmayınız!
DERLEM ÖRNEKLERİ 
Diziler: On dizi (her dizinin birinci bölümü)
Belgesel: Bir belgesel
KPDS: 1992-2011 Yılları arası 40 sınav
ÜDS: 2000-2011 Yılları arası 24 sınavın ortak bölümü (İlk 41 soru)ÂÂ
DERLEMLERTV DizisiBelgeselKPDSÜDS
K1% 83%84%79%77
K2% 5%5%5%6
Akademik Liste% 2%2%5%7
Liste Dışı% 10%9%11%10
K1: En sık kullanılan ilk 1000 sözcük
K2: En sık kullanılan 1001- 2000 arası sözcük
Akademik Kelime Listesi: 570 sözcük
Liste dışı: Farklı disiplinlere ait terminoloji + özel isimler
Derlem ya da bütünce: Bir dilin türlü kullanım alanlarından derlenmiş örneklerinin dil bilgisi ve kuramsal dil bilimi araştırmalarında kullanılmak üzere bilgisayar tarafından okunabilecek biçimde bir araya getirilmiş kümesi. (TDK Sözlüğü)
Tablodan da anlaşıldığı gibi, kullandığımız derlemler ile standart sınavlarda kullanılan sözcüklerin frekansına (en sık kullanılan ilk 1000 kelime) bakıldığında yüzdeler birbirine yakındır.
Kitabı nasıl çalışacağız? 
Bu konuda bir yöntem sunmakla beraber, bireysel öğrenme alışkanlıklarınızı da kullanmanızı öneriyoruz.
Yöntem 
1. Dizi ya da belgesele ait hazırlanmış örnek cümle ve ifadeler ile sözcük öbeklerine verilmiş Türkçe karşılıkları okuyunuz. Anlamakta zorluk çektiğiniz bölümler için sözlük kullanabilirsiniz. (Alıştırmaları cevaplamayınız.)
2. Dizi ya da belgeseli İngilizce altyazı ile izleyiniz. (İzlemenin kesintiye uğramaması anlama becerinizi destekleyecektir.)
3. Hazırlanan ilk bölümün tekrar üzerinden geçiniz. Bunu yaparken, sözcük öbeklerinin geçtiği sahneleri hatırlamaya çalışınız. Hatırladığınız ve hedef sözcük öbeğinizi anlama ve akılda tutmanıza yardımcı olacak her ayrıntıyı yazarak, not alınız.
4. Son olarak alıştırmaları yapmaya çalışınız. Zorluk çektiğiniz ve hatırlayamadığınız cümle ve sözcük öbekleri için cevap anahtarına bakmadan önce ilk bölüme tekrar dönebilirsiniz.
5. Alıştırma bölümündeki cevaplarınızı kitabın arkasında bulunan cevap anahtarı ile karşılaştırabilirsiniz.
6. Yanlış olan cevaplarınız için tekrar ve sözlük çalışmaları yarar sağlayacaktır.
Ek öneriler: 
1. Sözcük öbeklerini ve örnek cümlelerini kullanarak ‘Kelime Kartları' hazırlayabilirsiniz.
2. Zorluk çektiğiniz sözcük öbekleri için sözlüklerden (basılı ve elektronik ve çevrimiçi) örnek cümleleri not alabilirsiniz.
3. İstediğiniz sözcük öbeklerini seçerek, örnek cümle ya da diyaloglar yazabilirsiniz.
4. İstediğiniz cümle ve ifadeleri yüksek sesle okuyup, taklit edip eğlenceli ses ve görüntü dosyaları hazırlayıp, arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.
Dil öğrenmek zevklidir. Dil öğrenirken acı çekiyorsanız, yönteminizi değiştiriniz! Özellikle beğendiğiniz dizileri izlemeye devam etmek yapacağınız ilk iş olacaktır.
Saygılarımızla,
Tamer AYDIN & Zerrin ÖZKAYA

Basım Tarihi
Baskı Sayısı
Sayfa Sayısı
Kitap Ebatı
Cilt / Kağıt
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.