WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
YDS Sınavına Hazırlananlara Tavsiyeler
02.09.2021

YDS Sınavına Hazırlananlara Tavsiyeler

2013 yılından önce ÜDS ve KPDS olarak adlandırılan yabancı dil sınavları, daha sonra YDS adı altında yapılmaya başlanmıştır. Birçok kişinin başvuru yaptığı bu sınav, bireyin yabancı dil konusundaki yeterliliğini kanıtlaması açısından oldukça önemlidir.

İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusça dillerinde hazırlanan ve yılda iki sefer yapılan bu sınav için hazırlık sürecinde oldukça titiz davranmalısınız. Düzenli ve sistematik bir çalışmayla başarılı sonuçlar elde edebilir ve kendiniz için hayal ettiğiniz geleceğin temellerini çok daha sağlam atarsınız.

YDS İçin Tavsiyeler

YDS sınavına hazırlanırken dikkat etmeniz gereken pek çok husus vardır. Bu konuda size verebileceğimiz tavsiyeleri ise kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Öncelikle kendinize güvenmeli ve olumlu bir ruh hali içerisinde olmalısınız.
  • Motivasyonunuzu hiçbir zaman kaybetmemeli ve yanlışlarınızın sizi bir adım öteye taşıdığını unutmamalısınız.
  • Genellikle bir süre sonra sıkı çalışan birçok kişi pes eder ve hazırladığı çalışma programına uymaz. Başarılı olmayı gerçekten istiyorsanız asla pes etmemeli ve panik yapmamalısınız.
  • Sıkı ders çalışmanız ne kadar önemli olsa da, kendinize zaman ayırmayı ihmal etmemelisiniz. Aksi takdirde verimli çalışamaz ve yüksek bir performansa sahip olamazsınız.
  • Kelime çalışmalarınız düzenli ve sistematik bir plana bağlı olmalıdır. Öğrenmeniz gereken kelimeleri bölerek çalışmaya başlayabilirsiniz.
  • Birbirinden farklı kaynaklar kullanarak çalışmalarınızı zenginleştirebilirsiniz. Hem YDS hem de diğer bir dil sınavı olan YÖKDİL için kitap almadan önce YÖKDİL Sınavlarına Hazırlık Kitapları sayfamıza göz atabilirsiniz.
  • İlgi alanınıza giren makaleleri ve dergileri yabancı dilde okumaya çalışabilirsiniz. Aynı zamanda eğlenceli film ve dizileri yine yabancı dilde seyredebilirsiniz.

Taktiklerden Uzak Durmalısınız

Yabancı dil sorularını çözerken taktik odaklı hareket etmemelisiniz. Bu ancak hata yapmanıza neden olur. Bunun yerine yabancı dilde kendinizi geliştirmeli ve eksiklerinizi en kısa sürede gidermelisiniz. Dil sınavlarında taktik geliştirmenin olumlu sonuçlar vermediğini gösteren pek çok araştırma mevcuttur. Zamanınıza taktık geliştirmeye harcamak yerine, çok daha sistematik şekilde konu çalışması yapmalı, kelime ezberlemeli ve bolca soru çözmelisiniz.

Güncel Metinler Okumalısınız

Sınavdaki metinler genellikle güncel konuları içerir. Bu nedenle her branştan güncel yabancı metinleri okumaya özen göstermeli ve bu metinlerde yer alan yabancı kelimeleri ezberlemeye vakit ayırmalısınız. Bu sayede sınavda benzeri metinlerle karşı karşıya kaldığınızda zaman kaybetmeden soruları hızlı şekilde çözebilir ve kendinizden emin olarak ilerleyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.