WhatsApp Destek
📦

₺450 ve Üzeri Kargo Bizden

📦

₺450 ve Üzeri Kargo Bizden

📦

₺450 ve Üzeri Kargo Bizden

📦

₺450 ve Üzeri Kargo Bizden

📦

₺450 ve Üzeri Kargo Bizden

📦

₺450 ve Üzeri Kargo Bizden

Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık 101 Soruda Fotoğrafçının ve Fotoğraflanan Kişinin Hakları Fotoğraf ve Hukuk

Ürün Kodu : 9789750262548
Sayfa Sayısı : 208
Ebat : 13x19
94,50 TL
Teknolojik gelişme, fotoğraf çekimini inanılmaz derecede kolaylaştırmış, aynı zamanda çekilen fotoğrafların paylaşımlarını da yaygınlaştırmıştır. Bunun sonucu olarak da hemen hemen herkes, bir yerlerin veya birilerinin fotoğrafını çekmekte ve çektiği fotoğrafları da başta sosyal medya olmak üzere çeşitli alanlarda sürekli paylaşmaktadır. Kesin olan şudur ki, ya birilerinin fotoğrafını çekmekteyiz ya da birileri bir şekilde fotoğrafımızı çekmekte.

Fotoğraf ile bu şekilde iç içe geçmiş bir yaşam olunca, bu alanda bilgi sahibi olmak, haklarımızın ve sınırlarımızın bilincinde olmak önem taşımaktadır. Bu alandaki bilgi eksikliği nedeniyle çok sayıda tartışma yaşanmakta, hatta olay yargıya intikal etmektedir.

Öyle ise;

İzinsiz çekilen bir fotoğrafınız hakkında ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Ya da özenerek ve büyük bir emekle çektiğiniz fotoğrafın, başka kişilerce kullanılması durumundaki haklarınız nelerdir? Ya da çekilen bir fotoğraf karesi hangi durumlarda kullanılabilir ya da kullanılamaz? İster fotoğrafı çeken, isterse çekilen kişi olun, bu konularda yeterince bilgi sahibi olmazsanız, maalesef istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Kitap konuyu, en sık karşılaşılan 101 farklı soru üzerinden, herkesin anlayabileceği bir dilde ve yargıya intikal etmiş olaylar eşliğinde ele almaktadır. Yazarın, hem hukukçu hem de fotoğrafçı kimliği, konuya teknik ve hukuki boyutuyla bakmasını sağlamaktadır.

Kitap, fotoğrafa meraklı herkesin ilgisini çekmeye ve bu alandaki boşluğu doldurmaya aday bir eserdir. Aynı zamanda, fotoğraf alanında hakları da gözeten bir kültürün/etiğin oluşmasına katkı sağlamayı da amaçlamaktadır.

Kitabın ikinci baskısı, birinci baskının gözden geçirilerek güncellenmesi, ilaveler yapılarak zenginleştirilmesiyle oluşturulmuş, bu kapsamda mahkeme kararlarına dayalı yeni olaylara yer verilmiştir.

Konu Başlıkları

Fotoğraf Hukuk ve Sanat Eseri
Fotoğrafçının Hakları
Fotoğraflanan Kişinin Hakları
Fotoğraf ve Basın
Davaya Konu Örnek Olaylar
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.