WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Açıklamalı - İçtihatlı Tapu İptali Tescil Davaları İkinci Kitap

Ürün Kodu : 9789750209185
Sayfa Sayısı : 673
Ebat : 16x23
785,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Kişisel Hak hukukumuzda önemli yer tutar ve bu haktan kaynaklanan uyuşmazlıklara da uygulamada çokça rastlanır. Bu tür davaların yoğunluğunu da kişisel hak kaynaklı tapu iptal davaları oluşturur.

Bu davaların çoğunun temyiz incelemesinin yapıldığı Yargıtay 14. Hukuk Dairesi'nde üye ve başkan olarak 14 yıl görev yapmış olmanın verdiği cesaretle, kişisel hak çekişmelerinin en başında yer alan satış vaadine dayalı uyuşmazlıkları, geniş içeriği nedeniyle, Seçkin Yayınevince Ekim 2007'de yayınlanan "Açıklamalı – İçtihatlı Gayrimenkul Satış Vaadi – Satış Vaadine Dayalı Tapu İptali Tescil – Elatmanın Önlenmesi Davaları" isimli kitabımda ayrıntılı biçim–de incelemiştim.
Kişisel hakka dayalı tapu iptalleri ile ilgili çalışmamı, yedi konuyu içeren ve yine Seçkin Yayınevince Mayıs 2008'de yayınlanan "Kişisel Hak Kaynaklı Tapu İptali Tescil Davaları I" isimli ikinci kitabımla sürdürmüştüm.

Bu defa yine uygulamanın önüne çokça gelen kişisel hak kaynaklı:
– Başkasının Arsasına Bina Yapmaya (TMK. m.724)
– Taşkın Yapı Yapmaya (TMK. m.725)
– Başkasının Arazisine Fidan Dikmeye (TMK. m.729)
– Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesine (BK. m.511–519)
– Bağışlama Taahhüdüne (BK. m.238)

Dayalı tapu iptali tescil uyuşmazlıklarını ele alan "Kişisel Hak Kaynaklı Tapu İptali Tescil Davaları II" isimli bu çalışmamı hukukçuların istifadesine sunuyorum.

Bu kitabımızda da her konu; önceki kitaplarımda olduğu gibi, ayrı ayrı ve ayrıntılı olarak incelenmiş; Yargıtay İçtihadı Birleştirme, Hukuk Genel Kurulu ve Özel Daire Kararları ile uygulama ağırlıklı olarak zenginleştirilmiştir. İçtihatlara, ilgili oldukları açıklamaların hemen altında yer verilmek suretiyle, açıklama – içtihat bütünlüğünün sağlanması ve böylece açıklamaların içtihatlarla somutlaştırılması amaçlanmıştır.
Çalışmamda yararlandığım öğreti eserlerinin değerli yazarlarını; ilgili içtihatların oluşumuna katkılarından dolayı mensubu olmaktan daima gurur duyduğum Yargıtay 14. Hukuk Dairesi'nin önceki ve şu anda görevli Yüksek Yargıçlarını, Tetkik Hakimlerini saygıyla anıyorum.

Konu Başlıkları

Kişisel Hak Kavramına İlişkin Genel Bilgiler
Başkasının Arsasına Bina Yapmaya Dayalı Tapu İptali Davaları
Yasal Dayanağı ve Hukuki Niteliği
Temsil Tescil İstemi Davasının Kabul Koşulları
Davanın Kabulünün Genel Koşulları
Davanın Kabulünün Özel Koşulları
Temliken Tescil Davalarında Zamanaşımı ve Hak Düşürücü Süre
Taşkın Yapıya Dayalı Tapu İptali Davaları
Araziye Dikilen Fidanlara Dayalı Tapu İptali Davaları
İnanç Sözleşmesine Dayalı Tapu İptali Davaları
Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesine Dayalı Tapu İptali Davaları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.