WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık AİHS IşığındaDevletlerin Yaşama Hakkına İlişkin Pozitif Yükümlülükleri

Ürün Kodu : 9789750250170
Sayfa Sayısı : 320
Ebat : 16x24
430,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Yaşama hakkı; bilindiği üzere en temel hak olup, diğer temel hak ve özgürlükler için olmazsa olmaz bir niteliktedir. Bu denli önemli olan yaşama hakkının korunması amacıyla AİHM, taraf devletlere negatif yükümlülüklerin yanında oldukça geniş kapsamlı pozitif yükümlülükler de öngörmektedir.

Çalışmamızın ilk bölümünde, yaşama hakkı kavramı, hukuki temelleri ile başlangıcı ve sona ermesi konuları; kürtaj, intihar, açlık grevi, ölüm cezası ve yaşamın sona ermesinde meşru kabul edilen haller ile birlikte incelenmiştir.
İkinci bölümde, AİHS ile öngörülen bir denetim sistemi olan AİHM ve AİHM uygulamasında gelişen pozitif yükümlülükler ile bu yükümlülüklerin yaşama hakkı ile ilişkisi değerlendirilmiştir.

Üçüncü bölümde ise, yaşama hakkının taraf devletlere yüklediği pozitif yükümlülükler (maddi ve usuli yükümlülükler) üçüncü kişilerin suç teşkil eden eylemleri, kadına karşı şiddet, tehlikeli faaliyetler, doğal afetler, kamu sağlığının korunması ve sınır dışı halleri kapsamında detaylıca açıklanmıştır.

Kitapta, konuyla ilgili olarak ülkemiz ile ilgili kararların da analiz edilmesine özen gösterilerek, bu kararların sonunda iç hukukumuzdaki konuya ilişkin mevzuatımızın ve bu mevzuatımızın uygulanmasının AİHS ve AİHM uygulamasıyla uyumlu hale gelmesi konusunda temel sorunlar ve çözüm önerileri ortaya konulmuştur.

Konu Başlıkları

Yaşama Hakkı Kavramı, Koruma Alanı ve Tarihçesi
Yaşama Hakkının Başlangıcı ve Kürtaj
Yaşama Hakkının Sona Ermesi ve İntihar, Açlık Grevi, Ötanazi, Ölüm Cezası ile Yaşamın Sona Ermesinde Meşru Haller
AIHM Uygulamasında Pozitif Yükümlülükler ve Yaşama Hakkı ile İlişkisi
Devletlerin Yaşama Hakkı Kapsamında Üçüncü Kişilerin Suç Teşkil Eden Filleri ve Aile İçi Şiddet Sonucu Meydana Gelen Ölümlerden Doğan Sorumluluğu
Devletlerin Yaşama Hakkı Kapsamında Tehlikeli Faaliyetler Yürütülmesi ve Doğal Afetler Sonucu Meydana Gelen Ölümlerden Doğan Sorumluluğu
Devletlerin Yaşama Hakkı Kapsamında Kamu Sağlığının Korunmamasından Doğan Sorumluluğu
Devletlerin Yaşama Hakkı Kapsamında Suçluların İadesi, Yurttan Çıkarma ve Sınır Dışı Hallerinden Doğan Sorumluluğu
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.