WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Anonim Şirket Paylarının Devrinde Önalım ve Öncelik Hakları

Ürün Kodu : 9789750259906
Sayfa Sayısı : 360
Ebat : 17x25
640,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Anonim şirket paylarının önalım ve öncelik haklarına konu edilmesi, Türk şirketler hukuku doktrin ve uygulamasını öteden beri meşgul etmekte; esasen güncelliğini de yitirmemektedir. 6102 Sayılı TTK ile konu yeni boyutlar da kazanmıştır. Bunun temel sebebi, TTK'da yer verilen bazı hükümlerin hakların düzenlenmesine, uygulanmasına ve işlerliğine dair yeni açılımları gerekli kılmasıdır. Bu hükümlerin başında emredici hükümler ilkesi ve bağlam kuralları gelmektedir.

Çalışmada anonim şirket payları üzerinde kurulan önalım ve öncelik hakları bütüncül biçimde ele alınmıştır. İlk olarak haklar birbirleriyle karşılaştırılmış; anlam ve hukuki nitelikleri ile anonim şirketler hukukunun ilgili kavramları ile ilişkisi ortaya konulmuştur. Akabinde hakların pay sahipleri sözleşmeleri ve esas sözleşmede düzenlenmesine ilişkin esaslar ele alınmış; anonim şirketler hukuku düzlemindeki konumları (bu arada korporatif etkiyi haiz olup olmadıkları) tespit edilmiş; uygulanma koşulları incelenmiştir. Keza hakların borçlar hukuku karakterli olmasından kaynaklı işlerlik sorunu ve bu sorunu aşmaya dair öneriler de ele alınmıştır.

Yeni bası, doktrinde ve yargı kararlarında meydana gelen gelişmeleri içermekte; bu yönüyle güncel bir bakış açısı ortaya koymaktadır.

Konu Başlıkları

Anonim Şirket Paylarının Önalım ve Öncelik Haklarına Konu Edilmesine İlişkin Temel Konular
Anonim Şirket Payları Üzerinde Önalım ve Öncelik Haklarının Kurulması
Anonim Şirket Payları Üzerinde Kurulan Önalım ve Öncelik Haklarının Uygulanması
Anonim Şirket Payları Üzerinde Kurulan Önalım ve Öncelik Haklarında İşlerlik Sorunu
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.