WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Basın, Televizyon ve Radyo Yayınlarında Cevap ve Düzeltme Hakkı - İnternette Erişimin Engellenmesi - Unutulma Hakkı - Ceza Hukuku Monografileri

Ürün Kodu : 9789750260230
Sayfa Sayısı : 544
Ebat : 16x24
655,00 TL
Daha Fazla Hukuk
İfade özgürlüğü, halkın haber alma hakkı ve unutulma hakkı ile insan hak ve özgürlüklerinin demokratik toplumun gereklerine uygun hale getirilmesi bireysel ve toplumsal gelişme için çok önemlidir. Kişilerin bilgiye ve kendilerini ifade etmeye erişimi esas olup, devletin görevi özgürlükler arasında yargı yoluyla denge kurmaktır. Çağdaş ülkelerin çoğunda; iftira, onur, şeref ve saygınlığı zedeleyici söz ve beyanlar, müstehcen içerikli söz, yazı, resim ve açıklamalar, savaş kışkırtıcılığı, hukuk düzenini cebir yoluyla değiştirmeye yönelen, nefret, ayrımcılık, düşmanlık ve şiddet yaratmaya yönelik olan ifadeler düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmemekte, suç sayılmak suretiyle cezalandırılmaktadırlar.

Cevap ve düzeltme hakkı, kişisel verilerin korunması, özel hayatın gizliliği, düşünceyi açıklama özgürlüğü, halkın haber alma özgürlüğü ve iletişim özgürlüğü gibi temel insan haklarını korumayı amaçlayarak özgürlük alanlarını genişletme olanağı sağlamaktadır. Haber verme hakkının hukuka uygun bir biçimde kullanılabilmesi için, haber gerçek olmalı, haber güncel olmalı, haberin verilmesinde kamu yararı bulunmalı ve haberin veriliş biçimi ile özü arasında düşünsel bir bağ bulunmalıdır. Bu unsurlar eleştiri hakkı yönünden de geçerlidir. Yani eleştirinin olabilmesi için, yazının gerçek olgulara dayanması, güncel bulunması ve bu haberin verilmesinde kamu yararı bulunması koşullarına bağlıdır. Cevap ve düzeltme hakkı, kendileri hakkında gerçek dışı bilgiler içeren ya da kişilik haklarını ihlal eden yayınlara karşı gerçek veya tüzel kişileri koruma işlevinin yanında halkın objektif ve doğru haber alma hakkı arasında bir dengeyi gerektirmektedir. Unutulma hakkı ile hakkında olumsuz haberler yapılan kişi yeni bir sayfa açarak kendisini maddi ve manevi olarak geliştirme imkânı elde edilecektir. Unutulma hakkı ile geçmişten gelen olumsuzlukların geleceği şekillendirmesi engellenecektir.

Konu Başlıkları

Genel Olarak Cevap ve Düzeltme Hakkı
Basın Kanunu Kapsamında Cevap ve Düzeltme Hakkı
Radyo ve Televizyon Yayınlarında Cevap ve Düzeltme Hakkı
Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu Kapsamında Cevap ve Düzeltme Hakkı
İnternette İçeriğin Yayından Çıkarılması, Engellenmesi ve Unutulma Hakkı
Dilekçe, İddianame ve Mahkeme Karar Örnekleri
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.