WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Cayma Hakkı ve Ön Ödemeli Konut Satış Sözleşmesinde Cayma Hakkının Kullanılması Tüketici Hukuku Monografileri

Ürün Kodu : 9789750262296
Sayfa Sayısı : 223
Ebat : 16x24
335,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Tüketici hukukunun en canlı ve tüketicilerin en çok başvurduğu araç olan cayma hakkı konusunda kapsamlı bir çalışma olan kitapta; uygulamada "Maketten Satış" olarak bilinen ön ödemeli konut satış sözleşmesinin şartları ve geçerliliği detaylı olarak ele alınmış, cayma hakkının hukuki niteliği ve kullanılmasının sonuçları çeşitli olasılıklara göre değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme yapılırken cayma hakkına benzer kurumlar ele alınmış ve kanunda tüketiciye cayma hakkı verilmiş diğer sözleşmelere yer verilmiştir. Bununla birlikte olası uyuşmazlıklarda yol gösterici olması amacıyla cayma hakkı kavramsal olarak değerlendirilmiş ve hakkın kullanılması sonucunda oluşacak tasfiye ilişkisine çözüm aranmaya çalışılmıştır.

22.07.2020 tarihinde Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu'na eklenen 73/A maddesiyle tüketici hukukunda uygulanmaya başlanan dava şartı arabuluculuğa ilişkin düzenleme de detaylı olarak değerlendirilmiştir.

Ayrıca kitapta; uygulamada sıklıkla karşılaşılan uyuşmazlıklar hakkında bolca emsal karara yer verilerek, hem hukukçular hem de sektör temsilcileri için uygulamaya dönük hale getirilmiştir.

Konu Başlıkları

Ön Ödemeli Konut Satış Sözleşmesi
Sözleşmenin Zorunlu İçeriği, Tarafları ve Şekle Dair Kurallar
Cayma Hakkına Benzer Kurumlar
Cayma Hakkı Düzenlenen Diğer Tüketici Sözleşmeleri
Ön Ödemeli Konut Satış Sözleşmesinde Cayma Hakkı
Cayma Hakkının Kullanılmasından Sonra Tasfiye Süreci
Cayma Hakkının Diğer Kurumlarla Kıyaslanması
Dönme Teorileri Çerçevesinde Cayma Hakkına Bakış
Tüketici Hukukunda Zorunlu Arabuluculuk
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.