WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Ceza MuhakemesindeDijital Delillerin Elde Edilmesi ve Güvenilirliğinin Sağlanması

Ürün Kodu : 9789750252143
Sayfa Sayısı : 213
Ebat : 16x24
320,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Eserde, bilişim suçları ve bilişim araçlarıyla işlenen suçlar açısından hayati öneme sahip dijital deliller sadece hukuki yönleriyle değil, teknik yönleriyle de ele alınarak, konunun daha sağlam temellere oturtulması amaçlanmıştır. Eserde, dijital delillerin elde edilmesi ve güvenilirliğinin sağlanması süreçlerinde ihtiyaç duyulabilecek teknik bilgileri, teknoloji ile yakından ilgili olmayan okuyucuların dahi kolaylıkla kavrayabileceği sadelikte ele almaktadır.

Bilgisayarın tarihsel gelişim süreci ve donanım parçaları ile çalışma prensiplerinden başlayan inceleme, verilerin işlenme süreçleri ve depolanması, dijital delil elde etme metodolojileri ve bu delillerin güvenilirliklerinin sağlanması için alınması gereken tedbirler ile devam etmektedir. Dijital delillerin elde edilmesi ile ilgili mevzuat incelenmiş, mevzuatla ilgili olumlu ve olumsuz eleştiriler getirilmiştir.

Dijital delil ile ilgili sadece hukuki bilgi ve mevzuat bilgisinin dışında teknik bilgileri de içermesi ve dijital delillerin bulunabileceği ortamları ayrı ayrı ele alması bu eserin öne çıkan özelliklerindendir. Teknik bilgiler, ilgili yerlerde tablo, şekil ve resimlerle de desteklenmiş, bu yönü ile kalıcı bir öğrenme hedeflenmiştir.

En temel kavramlardan adli bilişim süreçlerinin ayrıntılarına kadar ihtiyaç duyulabilecek hukuki ve teknik bilgileri içeren bu eserin başta bilişim ceza hukuku ile ilgilenen hukukçular olmak üzere bilişim hukukuna ilgi duyan her okuyucuya faydalı olması amaçlanmıştır.

Konu Başlıkları

Dijital Veri Kavramı ve Dijital Veri Ortamları
Ceza Muhakemesinde Delil ve Dijital Delil Kavramı
Dijital Veri – Dijital Delil Ayrımı
Dijital Delillerin Özellikleri
Dijital Delillerin Bulunabileceği Ortamlar
Dijital Delillerin Geçerliliği
Dijital Delil Elde Etme Metodolojileri
Dijital Delilin Elde Edilmesi Aşamaları
Avrupa Konseyi Siber Suç Sözleşmesine Göre Dijital Delilin Elde Edilmesi
Türk Hukukunda Dijital Delilin Elde Edilmesi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.