WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Diş Hekimlerinin Hukuki Sorumluluğu ve Hasta Hakları

Ürün Kodu : 9789750244346
Sayfa Sayısı : 328
Ebat : 16x24
175,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Genel hekimlik uygulamalarına ilişkin ilkeler diş hekimleri açısından da geçerlidir. Hekimlerin sorumluluğunda olduğu gibi diş hekimlerinin sorumluluğunda ortaya çıkan hukukî uyuşmazlıklar da Borçlar Hukukunun genel nitelikteki hükümleriyle çözümlenmeye çalışılmaktadır.

Hekimlerde olduğu gibi diş hekimlerinin de gerçekleştirdikleri tıbbi müdahalelerden dolayı cezai, tazminat ve idari sorumlulukları söz konusudur.

Diş hekimleri ile hastalar arasındaki hukuki ilişki, özel hukuk hükümlerine tabidir. Hekimler ile hasta arasındaki ilişkide olduğu gibi, diş hekimi ile hasta arasında da üç tür hukuki ilişki bulunmaktadır; sözleşmeden kaynaklanan sorumluluk, haksız fiilden ve vekaletsiz iş görmeden kaynaklanan sorumluluk söz konusu olmaktadır.

Diş hekiminin sorumluluğu asıl olarak sözleşmeden (vekalet, eser) kaynaklandığından, çalışmamızda ağırlıklı olarak bu konuya yer verilmektedir.

Bu çalışmamızda, Devlet Hastahanesi'n de çalışan diş hekimlerinin dışında kalan diş hekimlerinin sadece tazminat sorumluluğu üzerinde durulmuştur. Ayrıca hasta hakları, malpraktis, komplikasyon ve bilirkişilik konuları da işlenmektedir.

Konu Başlıkları

Diş Hekimlerinin Hukuki Sorumlulukları
Hasta Hakları
Malpraktis (Tıbbi Hata) ve Komplikasyon,
Malpraktisin ve Komplikasyonun Belirlenmesi (Bilirkişi)
Tazminat Sorumluluğu, Tazminat Sorumluluğunun Sonuçları
Zorunlu Mesleki Mali Mesuliyet Sigortası
Diş Hekiminin Sözleşme Dışı Sorumluluğu
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.