Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık E - Ticaret Hukuku ve Tüketici Hukukundaki Uygulamaları

Ürün Kodu : 9789750267086
Sayfa Sayısı : 479
Ebat : 16x24
213,00 TL
Daha Fazla Bilgisayar
E-ticaret, bilişim sistemlerini temel alarak ticareti sanal ortama taşımış ve tüketim, ticaret, pazaryeri gibi birçok alanda köklü değişikliklere neden olmuştur. Tüm hayat alanının hukukla ilintili olduğu günümüz toplumlarında hukukun bu değişimden etkilenmemesi mümkün değildir. Günümüzde temel hukuk alanlarının yanında yeni iletişim kanalları, bilgi ekonomisi, yapay zeka ve bilişim sistemleri temelli gelişmelere uygun yeni hukuk alanları oluşmaya başlamıştır. E-Ticaret Hukuku, bu "yeni" alanın gelişime açık, bozulan bilgi asimetrisinde koruyucu ve karma nitelikli hukuk dallarından bir tanesidir.

Çalışmada; hukuk uğraşısının pozitif bilimsel uğraşılardan ayırt edici belirgin özelliğinin, onun buyrukları ve yasakları ile kural koyucu, olması gerekeni amaçlamasıyla normatif ve deney dışı değer yargılarına dayanmasıyla dogmatik bir uğraş olması hususu göz ardı edilmeden uzun, zorlu bir çalışma süreci, hukukçu pratiği ve uygulama örnekleriyle birleştirilip, gelişime açık yeni bir hukuk alanı olan E-Ticaret Hukuku'nun kapsamına ilişkin bir model oluşturulmuştur.

E-Ticaret Hukuku'nun kapsamı; 6563 sayılı E-Ticaret Kanunu'nun temelinde, İnternet Hukuku, Tüketici Hukuku, Kişisel Verilerin Korunması Hukuku, Rekabet Hukuku, Bilişim Hukuku, Marka, Patent, Telif Hukuku, E-Sözleşmeler, E-İmza, Elektronik Haberleşme Hukuku gibi hukuk dallarını inceleyerek oluşturulmuştur. Sonuç olarak bilgi ekonomisi için son derece önemli bir hukuk alanı olan e-ticaret hukukunun kapsamı belirlenerek, e-ticaret, ticari reklam, internet, tüketici, kişisel veri, dijital vergi, e-ticaretin sosyo-ekonomik boyutu ve tüketim toplumuna ilişkin analizlerin de bulunduğu bu çalışma ortaya çıkmıştır.

Konu Başlıkları

E–ticaret ve Hukuk
Hizmet Sağlayıcı, Aracı Hizmet Sağlayıcı, Güven Damgası ve E–ticaret
Kişisel Verilerin Korunması Hukuku ve E–ticaret
Tüketici Hukuku ve E–ticaret
E–ticarette Mesafeli Sözleşme ve Tedarik Sözleşmeleri
Ticari İleti, İleti Yönetim Sistemi, Reklam, Ticari Reklam ve E–ticaret
E–sözleşmeler
E– ticaretin Teknolojik ve Hukuki Altyapısı
İnternet Hukuku ve E–ticaret
Elektronik Haberleşme Kanunu'nun E–ticarete Etkisi
Elektronik İmza ve E–ticaret
E–ticarette Banka ve Kredi Kartlarının Uygulaması
E–ticarete İlişkin AB Direktifleri
Fikri Mülkiyet Hakları ve E–ticaret
E–ticarette Marka ve Patent Hakları
E–ticarette Haksız Rekabet
Rekabet İhlalleri ve E–ticaret
E–ticaretin Vergisel Boyutu ve Dijital Hizmet Vergisi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.