WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Edinilmiş Mallara Katılma Rejiminde Değer Artış Payı Alacağı

Ürün Kodu : 9789750243875
Sayfa Sayısı : 207
Ebat : 16x24
315,00 TL
Daha Fazla Hukuk
4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'muzda edinilmiş mallara katılma rejimi, yasal mal rejimi olarak kabul edilmiştir. Değer artış payı alacağı, edinilmiş mallara katılma rejiminde, yasada düzenlenmiş en önemli kurumlardan biridir.

Eşler, evlilik süresince birbirlerinin malvarlıklarına, malvarlığı veya emek ile katkıda bulunmaktadırlar. Evlilik birliği herhangi bir şekilde sona erdiğinde, eşlerin bu katkıları değer artış payı alacağını gündeme getirmektedir.

Değer artış payı alacağı; hukuki niteliği, hesaplanmasındaki zorluklar, aile hukukunun kendine özgü yapısından kaynaklı sıkıntılar, yargılama hukuku kuralları ve yasa boşlukları nazarında, teorik ve uygulamaya yönelik pek çok sorunu bünyesinde barındırmaktadır. Bu sorunlar, birçok tartışma ve görüş ayrılıklarını beraberinde getirmiş; kimi zaman aynı konuda farklı fikirler ileri sürülmüş, kimi zamansa öğretide dile getirilen görüşler ile uygulamanın çatışmasına tanık olunmuştur.

Kitabımızda değer artış payı alacağı, öğretideki görüşler, yayınlanmış ve yayınlanmamış Yargıtay kararları, kaynak kanun düzenlemeleri ekseninde incelenmiş; tartışmalı konularına, hesaplama yöntemlerine, çözüm önerilerine yer verilmiş; uygulamada karşılaşılabilecek ihtimallere binaen örnek problemler çözülmek suretiyle konu açıklanmaya çalışılmıştır.

Konu Başlıkları

Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi ve Genel Olarak Değer Artış Payı Alacağı
Değer Artış Payı Alacağının Koşulları, Hesaplanması, İspatı ve Artık Değer Hesabına Etkisi
Değer Artış Payı Alacağının Ödenmesi, Değer Artış Payı Alacağı Davalarında Yargılama Usulüne İlişkin Özellikler, Zamanaşımı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.