WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Excel ile İstatistiksel Veri Analizi Excel 2019, 2016 ve 2013 Uyumlu

Ürün Kodu : 9789750254802
Sayfa Sayısı : 344
Ebat : 18x23
360,00 TL
Daha Fazla Bilgisayar
İstatistik işlemleri için kullanıcılar; R, SAS, SPSS, Matlab, Minitab, EViews, Stata, Statistica, LISREL, MedCalc, Mathematica, Systat, Weka, Easyfit, Calc, Gnumeric gibi birçok paket programını kullanmaktadırlar. Son yıllarda Excel'in istatistiksel araçlarının ve sonuçlarının doğruluğu, konu üzerine yazılan akademik makalelerde de doğrulanmaktadır. Excel, isimleri belirtilen diğer ücretli ve pahalı paket programlara göre daha yaygın ve erişilebilir bulunmaktadır.

Excel ile İstatistiksel Veri Analizi kitabının amacı, dünyanın en popüler çalışma sayfası programı olan Excel'in istatistiksel özelliklerinin anlaşılması ile kullanıcıların kendi gereksinimlerine yönelik olarak kullanımını sağlamaktır. Birçok istatistik kitabı kavramları öğretmekte fakat uygulamalarını göstermemekte dolayısıyla bir anlaşılma sorunu ortaya çıkmaktadır. Diğer bir yandan birçok Excel kitabı da Excel'in özelliklerini anlatırken arkasındaki istatistiksel kavramlardan bahsetmemektedir. Bu kitapta Excel istatistiksel araçları anlatılmadan önce araçların kurulu oldukları istatistiksel temel ve teorik bilgi anlatılmakta böylelikle kullanılacak Excel aracının daha iyi anlaşılmasına ve etkin kullanılmasına yardımcı olunmaktadır. Dolayısıyla kitap sadece bir Excel kitabı veya sadece bir istatistik kitabı olmayıp ikisinin tam kesişim noktasında bulunmaktadır.

Bu kitap makro veya üçüncü parti eklenti paketi kullanmamakta, aksine Excel'de bulunan istatistik fonksiyonlarını, basit hesaplamaları ve Excel içinde bulunan Veri Çözümleme (Analysis ToolPak) eklentisi paketini kullanmaktadır. Kitapta anlatılan örneklerin tümü, www.seckin.com.tr sitesinde bulunan kitabın sayfasından indirilebilmektedir.

Konu Başlıkları

Excel'in İstatistiksel Yeteneklerinin Anlaşılması
Merkezi Eğilimin ve Değişkenlik Ölçülerinin Belirlenmesi
Verileri Grafiklerle, Tanımlayıcı İstatistikler ile, Sıralamaları ile ve Histogramlarla Özetleme
Verileri Diğer İstatistikler ile ve Özet Tablolar (Pivot Tables) Kullanarak Özetleme
Normal Dağılım ve Güven Aralığı Tahmini
Tek Örnek ve İki Örnek Hipotez Testleri
Varyans Analizi: Tek Yönlü Anova ve İki Yönlü Anova
Regresyon Analizi ile Doğrusal İlişki Tahmini ve Çoklu Regresyon
Korelasyon Katsayısı ile İlişkinin Belirlenmesi
Doğrusal Olmayan İlişkilerin, Üs Eğrisi ve Üstel Büyümenin Modellenmesi
Talep Eğrisi Tahmini ve Hareketli Ortalama ile Tahmin Yapma
Tesadüfi Değişkenler ve Dağılımlar
Weibull ve Beta Dağılımları ile Modelleme ve Monte Carlo Simülasyonu
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.