WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Hukuk Yargılamasındaİstinaf ve Temyiz 22.07.2020 Tarihli Değişiklikleri İçerir

Ürün Kodu : 9789750263118
Sayfa Sayısı : 472
Ebat : 16x24
580,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Mahkemeler tarafından verilen kararların hatalı olmaları ya da en azından davayı kaybeden tarafta böyle bir kanaat uyandırmaları pekâlâ mümkündür. Mahkeme kararı, süratle kesin ve tartışılmaz bir nitelik kazandığı takdirde bir anlam taşır. Ancak, hukuka uygun olmayan ya da en azından hukuka uygun olduğuna davayı kaybeden tarafça inanılmayan bir mahkeme kararının kesinlik kazanarak tartışılmaz bir hâl alması da kabul edilemez, işte bu nedenle taraflara mahkeme kararlarını yargı organları önünde yeniden gözden geçirterek kontrol ettirebilme olarak ifade edilen bu imkâna kanun yolu denmektedir.

Ülkemizde, 20 Temmuz 2016 tarihine kadar kanun yolu mahkemesi olarak temyiz incelemesi yapan Yargıtay görev yapmakta iken, bu tarihten sonra istinaf incelemesi ve denetimiyle görevli bölge adliye mahkemeleri faaliyete başlamıştır. Böylece iki dereceli kanun yolu sistemine geçilmiştir.

Eserin hazırlanmasında, Hukuk Muhakemeleri Kanunu'n da ki madde sıralaması esas alınarak konular izah edilmeye çalışılmıştır. Kitabın içeriği tamamen uygulamaya yönelik olduğu için farklı akademik görüşlerden ziyade bölge adliye mahkemelerinin ve Yargıtay'ın uygulama ve görüşlerine öncelik verilmiştir. Kitabın baskıya verildiği aşamaya kadar, çeşitli bölge adliye mahkeme kararlan ile Yargıtay'ın ilgili dairelerinden çıkan tüm içtihatlar taranarak «en yeni ve güncel» olanlarına kitapta yer verilmiştir.

Konu Başlıkları

Kanun Yolları Genel Bilgiler
İstinaf
Temyiz
İcra Hukuk Mahkemesi Kararları İçin Kanun Yolu
Ek ve Geçici Hükümleri
İçtihadı Birleştirme Kararları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.