Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık İbn Haldûn ve Herbert Spencerda Kanun ve Otorite

Ürün Kodu : 9789750260889
Sayfa Sayısı : 264
Ebat : 16x24
370,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Hukuk felsefesi ve sosyolojisi anabilimdalı multi-disipliner (çok disiplinli-disiplinlerarası) çalışmaları gerektirir. Bu bakımdan, eser, geniş bir perspektifle İslam hukuk felsefesi ile Batı hukuk felsefesinin kıyası olması açısından önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Hukuk biliminin evrimini en temel hukuk kavramları üzerinden açıklamakta ve günümüze yansıyan bazı tartışmaların temellerini açığa çıkarmaktadır. Uygulamacıların yanı sıra Hukuk Fakülteleri ve MYO'lardaki hukuk felsefesi ve sosyolojisi dersleri için temel kaynak niteliğinde bir eserdir.

Batı ve İslam toplumlarının hukuk anlayışlarındaki tarihsel süreçleri, bu toplumların sistemlerine öncülük eden, günümüzde sosyolojinin de kurucusu kabul edilen iki önemli düşünürün teorileri üzerinden analiz ederken, günümüz hukuk dünyasına sağladıkları ilkeler vurgulanmaktadır. Ayrıca yaşadıkları çağın hukuk ve yargı otoritelerinin etik sorgulamalarını ortaya koyması bakımından oldukça önemlidir.

Eser sadece hukukçu olanlar için değil, adalet konusunda düşünme merakı olan herkese sıradışı sorgulamaların ışığında derin fikirler sağlayacaktır. Örneğin;

Kadılık ya da hakimlik müessesesi aslında toplumların değil de siyasi iktidarların ihtiyaç duydukları bir müessese midir?

Hukuk ve İnfaz sisteminin, toplumların ahlaken evrilmeleri ile insanı iyileştirmekten başka bir cezalandırmaya tenezzül etmeyecekleri bir evrimsel neticeye ulaşması mümkün müdür?

Konu Başlıkları

İnsan Doğası ve Kanunları
Toplum Doğası ve Kanunları
Otoritenin Doğası ve Kanunları
Devlet Teşkilatı ve Devlet Adamları
Yargı Sistemi ve Hukukçular
Hukukta Etik Sorgulamalar
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.