WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık İdare Hukuku Açısından Petrol Piyasası

Ürün Kodu : 9789750245442
Sayfa Sayısı : 251
Ebat : 16x24
360,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Petrol piyasası, gerçek ve tüzel kişilerin ticari faaliyette bulunduğu bir alan olmakla birlikte, bu piyasanın idare hukuku açısından da incelenmesi gerekmektedir. Çünkü petrol piyasasında faaliyette bulunabilmek için EPDK'dan lisans alınması gerekmekte; ayrıca Kurum'un 5015 sayılı Yasa'yı uygulama, petrol piyasasını düzenleme, denetleme ve mevzuat ihlali durumunda idari yaptırım kararı verme gibi önemli görev ve yetkileri bulunmaktadır.

Çalışmada; petrol kavramından yola çıkılmış, piyasa öncesi faaliyetler olan petrol arama ve üretim faaliyetleri ile ilgili konulara genel olarak değinilmiş; ikinci ve üçüncü bölümlerde petrol piyasası idare hukuku açısından incelenmiştir.

Bu doğrultuda çalışmanın birinci bölümünde; yer altındaki petrolün hukuki rejimi genel olarak incelenerek devletin hüküm ve tasarrufu altında olmak kuralının hukuki açıdan ne anlama geldiği açıklanmış, petrol arama ve işletmenin hukuki rejimi incelenmiş, petrol ile ilgili hukuki kaynaklar belirtilmiş ve petrol piyasasının dünyada ve özellikle ülkemizdeki gelişimi incelenmiştir.

Çalışmanın ikinci bölümünde ise; petrol piyasası ilkeleri, petrol piyasasındaki idari makamlar, bu idari makamlardan EPDK'nın idari yapısı, petrol piyasası ile ilgili görev ve yetkileri, petrol piyasası faaliyetlerinin hukuki rejimi incelenmiştir.

Son olarak üçüncü bölümde; petrol piyasasının denetimi, ön araştırma ve soruşturma usulleri, mevzuat ihlallerinde idari yaptırım uygulanması, idari yaptırım kararlarına karşı yargı yolu konuları incelenmiştir.

Konu Başlıkları

Petrol, Petrol İşlemi, Petrol Piyasası ve Petrol Endüstrisi Kavramları
Yer Altındaki Petrolün Hukuki Rejimi
Petrol Arama ve İşletmenin Hukuki Rejimi
Petrol Piyasası İlkeleri
Petrol Piyasasının Hukuki Rejimi
Petrol Piyasasında Lisanslar
Petrol Piyasasının Denetimi
Petrol Piyasasında Ön Araştırma ve Soruşturma, İdari Yaptırımlar ve Yargı Yolu
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.