WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık İdare Hukuku Açısından Yapı Denetimi

Ürün Kodu : 9789750259128
Sayfa Sayısı : 255
Ebat : 16x24
365,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Hukuki açıdan yapı denetimi, yapı sahibi ile yapı denetim kuruluşu arasında akdedilen bir sözleşme bulunması sebebiyle, bu güne dek genellikle özel hukuk bağlamında inceleme konusu yapılmış bir kavramdır. Hâlbuki yapı denetimi, başından sonuna kadar, çeşitli idari mercilerin denetim ve gözetimi altında icra edilen, uygulanacak usul ve esasların mevzuatta çok ayrıntılı olarak düzenlendiği, yapı denetim kuruluşlarına çeşitli kamusal görevler, yükümlülükler ve sorumluluklar yükleyen, bu sebeplerle de kamusal yönü göz ardı edilemeyecek derecede önemli olan bir faaliyettir. Yapı denetiminin kamusal yönünün yeterince incelenmeksizin ele alınması, yapı denetiminde rol alan süjelerin faaliyetlerinin, görevlerinin, yükümlülüklerinin ve sorumluluklarının yeterince aydınlatılamaması sorununu doğurmaktadır.

İdare Hukuku Açısından Yapı Denetimi isimli bu çalışma, yapı denetim faaliyetinin şimdiye dek yeterince inceleme konusu yapılmamış olan kamusal yönünü idare hukuku ekseninde ortaya koymakla birlikte, diğer kamu hukuku alanları bakımından da detaylı bir inceleme ihtiva etmektedir. Bu noktada belirtilmelidir ki, ağırlıklı olarak kamu hukuku bakımından değerlendirilen yapı denetimi konusunda, özel hukuk kapsamında kalan ilişkiler de tamamen inceleme alanı dışında bırakılmamıştır.

İlgili mevzuat, yargı kararları, idare tarafından benimsenen uygulamalar ve güncel gelişmeler kapsamında hazırlanan bu çalışmanın; gerek hukukçulara, gerek yapı denetimi faaliyetinde rol alan teknik personele ve kamu görevlilerine; gerekse yapı sahiplerine yararlı olacağı ümit edilmektedir.

Konu Başlıkları

Yapı Denetimi Kavramı, Kapsamı, Amacı, Doğuşu ve Gelişimi
Türkiye'de ve Dünyada Yapı Denetimi Uygulamaları
Yapı Denetimi ile İlgili Hukuki Kaynaklar
Yapı Denetiminde Süjeler ve Birbirleri ile İlişkileri
Yapı Denetimi Hizmet Sözleşmesi
Yapı Denetimi Faaliyetinin Özellikleri
Yapı Denetim Sürecine Egemen Olan İlkeler
Yapı Denetim Kuruluşlarının Görevleri, Yükümlülükleri ve Sorumlulukları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.