WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık İnsan Öldürme ve Yaralama SuçlarındaFaildeki Kast

Ürün Kodu : 9789750262197
Sayfa Sayısı : 408
Ebat : 16x24
186,00 TL
Daha Fazla Hukuk
İnsan öldürme ve yaralama suçlarında faildeki kastın belirlenmesi, hükmedilecek ceza bakımından önemlidir. Failin iç dünyasıyla ilgili kastını, ancak dışa yansıyan hareketlerindeki ölçütler sayesinde öğrenmek mümkündür. Fail, tokat atar mağdur yere düşüp başını çarpar ve ölür; kastı yaralamaya yönelik olan bu durumda istenmeyen ölüm meydana gelmiştir. Fail, öldürücü darbeyi vurmuş fakat mağduru hastaneye yetiştirip ölümden kurtarmıştır. Ya da hedeflediği kişi yerine bir başkasını öldürmüştür. İnsan yaşamına son verilmesi ile insan vücuduna zarar verilmesi suçlarının isabetli bir biçimde nitelendirilmesi suretiyle, suça denk ve faile uygun ceza saptanması mümkün olabilecektir.

Kitapta, özellikle öldürme ve yaralama suçlarında faildeki kastın niteliği yönüyle uygulayıcı tarafından yapılacak hukuksal değerlendirmenin isabetli olması amaçlandığı için "yanılgılı uygulamalardan" ayrıntılı biçimde söz edilmektedir.

Kitabın bu yeni baskısında; "Öldürmeye Teşebbüs ve Yaralamada Kast Yönüyle Tartışma - Tanı -Uygulama" ve "Öldürme ve Yaralama Suçlarında Ceza Belirlemede Uygulama Hataları" başlıklı bölümlere yeni eklemeler yapılarak içerik genişletilmiş ve yeni Yargı kararlarıyla güncellenmiştir.

Konu Başlıkları

Kastın Yönüne İlişkin Yargıtay ve Öğreti Görüşleri
Ateşli – Ateşsiz – Kesici ve Ezici Aletle İşlenmiş Suçta Kast
Kast Yönüyle Tartışma (Tanı ve Uygulama)
Ceza Belirlemede Uygulama Hataları
Güncel Yargıtay Kararları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.