WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık İşletmenin Devri Ticaret Hukuku Monografileri

Ürün Kodu : 9789750225512
Sayfa Sayısı : 128
Ebat : 16x24
260,00 TL
Daha Fazla Hukuk
İşletmenin devri, yeni bir işletme kurulmasına gerek kalmaksızın ve işletmenin unsurlarını dağıtmaksızın müşteri çevresini de koruyarak işletmenin devamlılığını sağlayan bir hukuki işlemdir. Böylece işletmeleri sona ermeye ilişkin olumsuz sonuçlardan koruyan işletmenin devri, uygulamada oldukça ihtiyaç duyulan bir hukuki işlem haline gelmiştir.

TBK madde 202, devralan ve devreden arasında yapılan sözleşme ile işletmeye ait aktif ve pasif malvarlığı unsurlarının devrini, devreden ile devralanın bu devir neticesindeki sorumluluğunu ve devrin şartlarını öngörmektedir. Bu çalışmada da TBK madde 202'de yer alan işletme devri konusu kapsamlı olarak ele alınmış olup TBK madde 202 hükmü TTK madde 11/3 hükmü ile birlikte detaylı olarak değerlendirilmiş ve sonuçları ortaya konmuştur.

Çalışmada, işletmenin devri hususunda TBK madde 202 hükmünün uygulanmasını gerektiren tüm işletme devri işlemleri incelenmiş ve değinilen hukuki düzenlemeler çerçevesinde konu aydınlatılarak çalışmanın hukuk uygulaması bakımından yararlı olması amaçlanmıştır.

Konu Başlıkları

İşletme Kavramı
İşletme Devri Kapsamındaki Malvarlığı Unsurları
İşletme Devri Sözleşmesinin Tarafları, Konusu ve Şartları
İşletme Devri Sözleşmesinin Hukuki Niteliği
İşletme Devrinin Hüküm ve Sonuçları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.