WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Kambiyo Senetlerinde Geçersizlik Defileri Ticaret Hukuku Monografileri

Ürün Kodu : 9789750260407
Sayfa Sayısı : 176
Ebat : 16x24
290,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Kambiyo senetleri, kural olarak kamu güvenini haizdir. Bu yüzden defilerin ileri sürülmesi sınırlandırılmıştır. Türk Ticaret Kanunu'na göre bu tür senetlerde sadece senedin geçersizliğine ilişkin defiler, senet metninden anlaşılan defiler ve alacaklı her kim ise ona karşı şahsen sahip olunan defiler ileri sürülebilir.

Geçersizlik defileri, kambiyo taahhüdünde bulunan kişinin buna ilişkin bir iradesinin olmadığı veya bir iradesi olmakla birlikte bu iradenin geçersiz olduğunun ileri sürüldüğü defilerdir. Geçersizlik defileri doktrinde farklı şekillerde nitelendirilip sınıflandırılabilmektedir.

Bu çalışmada; birinci bölümde temel kavramlar olan kıymetli evrak, kambiyo senedi ve defilere ilişkin açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölüm, Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenen geçersizlik defilerine ilişkindir. Bu bölümde ehliyetsizlik, yetkisiz temsil, sahte imza ve tahrifat defileri medeni hukukla ilişkileri ve doktrindeki tartışmalar kapsamında incelenmiştir. Üçüncü bölüm üç kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda hukuki görünüş ilkesi çerçevesinde sorumluluk gerektiren haller olan irade sakatlıkları ve ayırt etme gücünün geçici kaybı açıklanmıştır. İkinci kısım olan kambiyo sözleşmesinin bulunmadığına ilişkin defiler bahsinde verme sözleşmesi çerçevesinde rıza dışı elden çıkma ve senet düzenleme iradesinin olmaması konuları açıklanmıştır. Üçüncü kısımda kambiyo senetlerinde şekil şartları ve kayıtlar açıklandıktan sonra şekil şartlarına aykırılık durumunda ileri sürülecek defiye ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Bu ayrımın temeli isnat edilebilirlik ve hukuki görünüş teorisidir.

Konu Başlıkları

Kambiyo Senetlerinde Defilerin Sınıflandırılması
Türk Ticaret Kanunu'nda Düzenlenen Geçersizlik Defileri
Kambiyo Senetlerinde Ehliyetsiz
Kambiyo Senetlerinde Temsil
Kambiyo Senetlerinde Sahte İmza
Senet Metnindeki Değişiklikler
Kambiyo Sözleşmesinde İrade Sakatlığı
Senedin Rıza Dışında Elden Çıkması
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.