Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Kamu Alacağının Korunmasında Tasarrufun İptali Davaları

Ürün Kodu : 9789750241284
Sayfa Sayısı : 188
Ebat : 16x24
300,00 TL
Daha Fazla Hukuk
İkinci baskısını yapan kitap, yazarın İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Malî Hukuk Anabilim Dalı doktora programında sunduğu Kamu Alacağının Korunmasında Tasarrufun İptali Davaları: Peçeleme ve Muvazaalı İşlemler başlıklı doktora tezinin gözden geçirilmiş ve güncellenmiş halidir.

Ekonomi dünyasındaki hızlı gelişmelere paralel olarak çeşitlenen özel hukuk sözleşmeleri, borçluların malvarlığını azaltıcı yöntemlerine her geçen gün yenisini eklemektedir. Özel hukukun sağladığı sözleşme özgürlüğünün kamu borçlusu tarafından kötüye kullanıldığı bu durumlar, aynı zamanda tasarrufun iptali davasının en fazla uygulandığı alanlardır.

Bugüne kadar tasarrufun iptali davası ile ilgili yapılan çalışmalarda ağırlıklı olarak davanın açılması ve yürütülmesiyle ilgili usul bilgilerine yer verildiği, bu bilgilerin içtihatlarla desteklendiği görülmektedir. Bu çalışmalarda Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'un tasarrufun iptali davası ile ilgili hükümlerinin aksayan yönleri ve çözüm önerilerinin yeterince tartışıldığı söylenemez. Bu çalışmayla söz konusu eksiklik giderilmeye çalışılmış ve borçlunun kamu alacağının tahsilini olanaksız hale getiren işlemlerine geniş bir bakış açısıyla yaklaşılarak hukuk yapıcı ve uygulayıcıları ile bu alanda araştırma yapanlara katkı sağlaması hedeflenmiştir.

Konu Başlıkları

Kamu Alacağının Korunması Usulleri
Tasarrufun İptali Davasının Şartları
İvazsız Tasarrufların İptali
Borçlunun Aciz Halinde Yaptığı Tasarrufların İptali
Kamu Alacaklarının Tahsiline İmkân Bırakmamak Kastıyla Yapılan Tasarrufların İptali
Yargılama Usulü
Tasarrufun İptali Davasının Sonuçları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.