WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Kamulaştırma Davaları Adli Yargı Süreci

Ürün Kodu : 9789750259395
Sayfa Sayısı : 572
Ebat : 16x24
680,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Kamulaştırma, idari bir kararla başlayan, yargı süreci ile devam eden ve nihayetinde yine bir takım idari işlemlerle sonuçlanan aşamalardan oluşur. Hiç şüphesiz bu aşamaların en önemli olanı, idari süreçte meydana gelen bazı eksiklik ve aksaklıkların ya da hukuka aykırılıkların giderileceği idari ve adli yargı aşamalarıdır.

Kitapta adli yargı görev alanına giren bedel tespiti ve tescil davasının açılması, kamulaştırma bedelinin tespiti, kısmen kamulaştırma, mal sahibinin dava hakkı, mülkiyeti ihtilaflı taşınmazların kamulaştırılması gibi konuları kapsayan 10-19. maddeler sırasıyla ele alınmıştır. Bu arada 4650 sayılı yasa ile yürürlükten kaldırılmasına rağmen, aynı yasanın geçici 1. maddesi uyarınca değişiklik öncesi yapılmış ama tamamlanamamış kamulaştırma işlemlerine karşı açılan bedel artırılması ya da kamulaştırmasız el atma davaları açısından halen varlığını sürdüren 2942 sayılı yasanın "Tebligat (13), Acele İşlerde El koyma ve Tescil (16) ve Tapulu Taşınmaz Mallarda Tescil (17)" başlıklı maddelere ilişkin açıklamalar ve bunlarla ilgili yüksek yargı kararları da kitapta yer almıştır.

Kitap, kamulaştırmanın adli yargı süreci, idari yargı süreci ve kamulaştırmasız el koyma konusunun ele alınacağı üç kitaplık bir çalışmasının ilki olup, yıllardır yazarın bizzat içinde bulunduğu davalarda edindiği tecrübe, karşılaştığı hukuki meseleler ve çözümleri ile elbette doktrin ve yüksek yargı kararları dikkate alınarak, bilimsel bir çalışma olmaktan daha çok uygulamaya ve uygulamacılara faydalı olabilmesi ümidiyle kaleme alınmıştır.

Konu Başlıkları

Mülkiyet Kavramı
Kamulaştırma Bedelinin Mahkemece Tespiti ve Taşınmaz Malın İdare Adına Tescili
Kamulaştırma Bedelinin Tespiti Esasları
Kısmen Kamulaştırma
Tebligat
Dava Hakkı
Bilirkişiler
Acele İşlerde Tescil ve El Koyma
Tapulu Taşınmaz Mallarda Tescil
Aynın İhtilaflı Bulunması
Tapuda Kayıtlı Olmayan Taşınmaz Malların Tescili ve Zilyedin Hakları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.