Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Kasko Sigortası

Ürün Kodu : 9789750259913
Sayfa Sayısı : 640
Ebat : 16x24
750,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Mal sigortaları arasında yer alan Kasko sigortaları konusunda, uygulamaya dönük, daha çok hukukçulara hitap eden bir eserin eksikliğini telafi etmeyi amaçlayan bu eser, alanındaki bir boşluğu doldurmayı ümit etmektedir.

Kasko sigortaları, uygulamada en çok karşılaşılan sigorta türlerindendir. İsteğe bağlı bir sigorta türü olmasına rağmen, kara araçlarındaki maddi hasarların karşılanmasında çok önemli bir işleve sahiptir.

Kasko sigortaları, kara araçlarının hasar görmemesinde menfaati bulunan ve araç üzerinde ayni, ya da şahsi hakları bulunan şahısların, bu menfaatlerini sigortalamaktadır.

Kasko sigortalarına eklenebilen İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası (İMMS) ile Ferdi Kaza Sigortası gibi ek sigorta teminatları, birleşik kasko sigortacısının üçüncü şahısların zararlarını tazmin etmeye de imkan tanımaktadır. Kasko sigortalarına birleşik kasko sigorta poliçesi tanımlaması altında eklenebilen bu tarz sigortalar ve teminatlarına da kitapta yer verilmeye çalışılmıştır.

Kitap, özellikle hukuk uygulamasına dönük olduğu için; öğretideki tartışmalara girilmemiş, mevzuat ve özellikle yüksek yargı uygulaması ekseninde hukuk normlarının nasıl uygulandığı ve uygulanması gerektiği, Yargıtay kararlarıyla açıklanmaya çalışılmıştır.

Kasko sigortalarının özelliği itibariyle uygulamanın anlaşılabilmesinde yasa hükümleri yeterli olmamaktadır. Kasko sigortalarında genel şartlar adı altında idari düzenlemeler de taraflar için bağlayıcıdır. Yasalardan- yönetmeliklere oradan genel ve özel şartlara uzanan bir yelpazeye dağılan sigorta hukukunda nihai belirleyici olan, hukuk normlarının uygulamada nasıl algılandığı ve değerlendirildiğidir.

Toplumda ve ekonomik hayatta meydana gelen rizikolar sonucu oluşan zararların, aynı risklere muhatap kimselerden toplanan primlerle finanse edilmesini amaçlayan sigorta kavramı, sektörde yer alan sınırlı sayıdaki sigorta şirketlerinin uygulamaları ile de şekillenmektedir. Kitapta sigorta şirketlerinin uygulamalarına de yer verilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda sigorta şirketlerinin kasko sözleşmelerine teminatın türüne göre ekledikleri klozlar da kitap ta yer almaktadır.

Konu Başlıkları

Kasko Sigortaları
İMSS Sigortaları
Ferdi Kaza Sigortaları
Hukuki Koruma Sigortaları
Seyahat Araç Destek Sigortaları
Kasko Klozları
Kasko Teminatları
Teminat Dışı Haller
Kasko Davaları
Yargıtay Kararları
İlgili Mevzuat
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.