WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Kiralananın Devri TBK m. 310

Ürün Kodu : 9789750259791
Sayfa Sayısı : 136
Ebat : 16x24
265,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Kira sözleşmesinin kurulmasından sonraki bir dönemde, kiralananın üçüncü bir kişiye devredilmesi halinde, kira sözleşmesinin akıbetinin ne olacağı, sözleşmeyi sona erdirme hakkının olup olmadığı, taraf yükümlülüklerinin nasıl etkileneceği ve benzeri sorulara verilecek cevaplar, gerek uygulamada gerekse öğretide önem arz etmektedir.

Bu sorular ekseninde, yazarın Türk Borçlar Kanunu'nun 310. maddesini konu ettiği çalışmada, öncelikle 818 sayılı Borçlar Kanunu döneminde kiralananın devrinin kira sözleşmesine etkilerine yer verilerek mevcut uygulama ile farkları açıklanmıştır. Yine hükmün zaman, kişi ve yer bakımından uygulama alanı incelenerek benzer kavramlarla farkına yer verilmiştir. Devamında hükmün uygulanması için gerekli olan şartlar incelenmiştir. Son olarak kiralananın devrine bağlanan sonuçlar ele alınmış ve bu başlık altında: tarafların borçları, sözleşmenin sona ermesi ve şerh edilmiş kira sözleşmeleri bakımından devrin sonuçları açıklanmıştır.

Çalışmada öğretide var olan tartışmalar aktarılırken, uygulama açısından faydalı olması amacıyla konuyla ilgili güncel Yargıtay kararlarına da yer verilmiştir.

Konu Başlıkları

Geçerli Bir Kira Sözleşmesinin Varlığı
Kiraya Verenin Malik Olma Zorunluluğu
Kiralananın Mülkiyetinin Üçüncü Kişiye Devri
TBK m. 310 Hükmünün İstisnaları
Devrin Özel Sonuçları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.