WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Makul Sürede Yargılama Zorunluluğu

Ürün Kodu : 9789750237843
Sayfa Sayısı : 293
Ebat : 16x24
400,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Bu çalışmada öncelikle "makul sürede yargılanma hakkı" incelenmiş, daha sonra da bu hakkı sağlama adına yapılması gerekenler, bir başka ifade ile uzun yargılamalarla mücadele adına neler yapılması sorusuna cevap aranmaya çalışılmıştır.

Makul sürede yargılanma hakkından ne anlaşılması gerektiği konusunda, esas olarak AİHS ve bu Sözleşmeyi yorumlayıp anlamlandıran AİHM'nin içtihatları kapsamında irdeleme yapılmıştır.

Makul sürede yargılanma hakkını sağlama açısından geliştirilebilecek çözüm yolları ise, esas olarak bu alanda faaliyet gösteren uluslararası kuruluşların geliştirdiği raporlar ve uyguladığı projelerle, doktrinde bu konu ile ilgili yapılmış çalışmalardan faydalanarak incelenmiştir.

Bu şekilde inceleme yolu belirlenen çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında makul sürede yargılanma hakkı", ikinci bölümde "bu hak ihlalini engelleyebilmek" bir diğer ifade ile "yargılamaları makul sürede bitirebilmek" için geliştirilebilecek çözüm yolları ele alınmış, son bölümde ise konu Türk yargı sistemi açısından ele alınmış ve yargılamaları makul sürede bitirebilmesi adına Türk yargı sisteminde günümüze kadar yapılanlar ile halen atılması gereken adımlar tartışılmıştır.

Konu Başlıkları

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde Düzenlendiği Haliyle Makul Sürede Yargılanma Hakkı
Uzun Yargılamalara Mücadele ve Makul Sürede Yargılanma Hakkının İhlali Halinde Telafi
Türk Yargı Sistemi ve Uzun Yargılamalarla Mücadele
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.