WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Marka ve Ticaret Unvanı Arasında Karıştırılma Tehlikesi Fikri Mülkiyet Hukuku Monografileri

Ürün Kodu : 9789750262487
Sayfa Sayısı : 184
Ebat : 16x24
295,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Kişiler işletmelerinde, hitap ettikleri müşteri kitlesinin dikkatini çekmek, onlarla bağlantı kurmak ve işletmelerini benzer işletmelerden ayırt etmek için marka ve ticaret unvanı gibi ayırt edici ad ve işaretler kullanırlar. Ayrıca işletmenin, mevcut ticari varlığının korunması ve karlılığının artırılmasında da marka ve ticaret unvanından faydalanılır.

Ticari hayatta sahip oldukları bu önemli işlevler sebebiyle marka ve ticaret unvanı birçok ihlal ve ihtilafa konu olmaktadır. Bu ihlallerin önemli bir kısmı, ticaret unvanının ayırt edici kısmının marka içerisinde, markanın ise ticaret unvanı içerisinde kullanılması ve tescilinden kaynaklanır.

İhlaller sonucunda, taciri ve doğal olarak işletmeyi ayırt eden ticaret unvanı ile işletmenin mal ve hizmetlerini ayırt eden marka arasında karıştırılma tehlikesi oluşur. Marka hukukunda en fazla uyuşmazlık konusu olan karıştırılma tehlikesine karşı marka ve unvan sahibine, işaret üzerindeki menfaatlerini güvence altına almak adına birtakım haklar tanınmıştır. Bu hakların kullanılmasıyla, hem işaret üzerinde yatırım ve emeği bulunan hak sahibinin kişisel menfaati, hem de yanılması engellenen müşterilerin toplumsal menfaati korunur.

Kitapta, marka ve ticaret unvanı arasında karıştırılma tehlikesinin hangi durumlarda ortaya çıkacağı, karıştırılma tehlikesine ilişkin hukuki çözüm yolları ile mevzuattaki eksiklikler ve bunlara ilişkin çözüm önerileri ayrıntılı şekilde incelenmiştir. İnceleme sırasında, konu hakkında yazılmış yerli ve yabancı eserler, makaleler, tezler, güncel mahkeme ve hakem kararları esas alınmıştır.

Konu Başlıkları

Karıştırılma Tehlikesinin Belirlenmesinde Kullanılan Kriterler
Kullanım Aşamasında Karıştırılma Tehlikesi
Tescil Aşamasında Karıştırılma Tehlikesi
Markasal ya da Unvansal Kullanıma Sessiz Kalınması
Ticaret Unvanı Tesciline İtiraz Hususunda Çözüm Önerileri
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.